quick assist

Windows Yöneticileri, Quick Assist’in Microsoft Store’a Taşınmasından Dolayı Hüsrana Uğradı

Windows yöneticileri, Microsoft'un Quick Assist uzaktan yardım aracını Microsoft Store'a taşıma kararından duydukları üzüntüyü dile getiriyorlar.

Quick Assist, Windows 10 ve Windows 11 kullanıcılarının, dört yıl önce bildirdiğimiz gibi, bilgisayarlarının kontrolünü uzaktan alarak diğer Windows kullanıcılarına yardım almasına veya yardım etmesine olanak tanır.

Uygulama, arkadaşlarına, ailelerine ve iş arkadaşlarına, bulundukları yere gitmeden veya üçüncü taraf bir uygulama yüklemeden bilgisayar sorunlarını çözmelerinde yardımcı olmayı çok daha kolay hale getiriyor.

Daha önce sistem genelinde bir kısayol tuşuna (Ctrl+Win+Q) sahip olan yerleşik bir bağımsız araç iken, Microsoft 27 Nisan'da Quick Assist'in hizmetin sonuna geldiğini ve 16 Mayıs'ta bir Microsoft Store sürümüyle değiştirileceğini duyurdu.

Windows Yöneticileri, Quick Assist'in Microsoft Store'a Taşınmasından Dolayı Hüsrana Uğradı Click to Tweet

Office Insider Programının resmi Twitter hesabı, "Hizmetin sonu 5/16 için planlanıyor, bu noktadan sonra mevcut gelen kutusu uygulaması artık çalışmayacak" dedi.

"Kullanıcılar, bu uygulama her açıldığında, Mağaza uygulamasını indirmek için bir düğmeyle birlikte bir güncelleme gerektiğini bildiren bir istem görecektir."

Windows yöneticileri, Microsoft'un yaklaşımında "hatalara" işaret ediyor

Redmond'un duyurusunun ardından, Windows yöneticileri ve kullanıcıları bir Tech Community gönderisine yanıt olarak bu hareketin hiçbir anlam ifade etmediğini söyleyerek hayal kırıklıklarını gösterdiler.

Birçoğunun belirttiği gibi, yeni sürüm yerel yönetici ayrıcalıklarının yüklenmesini gerektiriyor (normal kullanıcıların kurumsal uç noktalarında sahip olmadığı bir şey), klavye kısayolu desteğini kaldırıyor ve eski, yerel sürümün yanına yükleniyor (ki bu yenisi yerine başlatılsın ).

"Mevcut Quick Assist ile ilgili en iyi şey, her Windows 10 bilgisayarında bulunmasının garanti edilmesidir; bu, birisine telefon üzerinden bir yükleme yapmak zorunda olmadığımız anlamına gelir; bu, her zaman bir sahtekar (kötü amaçlı) yükleme riskini taşır.) uygulaması," dedi bir yönetici.

"Yeni sürümü tüm makinelerde tüm kullanıcılara dağıtmak için bir mekanizma var mı? Basit bir GPO dağıtımı tercih edilir. Belki bir MSI kullanılabilir hale getirilebilir mi? Ben yaklaşık 70 Windows PC'yi yöneten tek kişilik bir BT departmanıyım ve buna sahip değilim. Her türlü daha karmaşık yazılım dağıtım mekanizması yerinde" diye ekledi bir diğeri.

Bu ani ve aniden duyurulan değişiklikten rahatsız olan bazı Windows yöneticilerine göre daha iyi bir yaklaşım, mevcut Quick Assist uygulamasını Windows Güncellemeleri aracılığıyla Microsoft'un yeni uygulamaya entegre etmek istediği yeni özellikler ve yeteneklerle güncellemek olacaktır.

Bir başkası, "Bir sistem bağlamında konuşlandırılabilir olması gerekiyor ve Microsoft'un sistem yöneticilerinin son kullanıcılarının makinelerinin yöneticisi olmasını istemediğini anlaması gerekiyor" dedi.

quick assist
Başlat Menüsündeki (Microsoft) Hızlı Yardım kısayolları

Microsoft'un yanıtı

Microsoft herhangi bir güncelleme yayınlamamış ve hizmet bitiş tarihi olan 16 Mayıs (bu Pazartesi) hala geçerli olsa da, bazı Redmond çalışanları Windows yöneticilerinin şikayet ve önerilerini yanıtladı.

Örneğin, Microsoft çalışanı Nathan Pfeifer, yeni Quick Assist'in ayrıca Microsoft Store for Business aracılığıyla indirilebilen çevrimdışı sürümlerde geldiğini söyledi (2023'ün ilk çeyreğinde kullanımdan kaldırılacak).

Microsoft'ta Baş Yazılım Mühendisliği Müdürü olan Kapil Tundwal, Quick Assist mağaza uygulamasının, uzaktan yardımcıların diğer kullanıcının cihazının tam kontrolünü ele geçirmesine izin vermek için kurulum sırasında yönetici hakları gerektirdiğini ekledi.

Ayrıca, Microsoft'un, artık çalışmayan klavye kısayollarını da düzeltecek bir Microsoft Mağazası güncellemesinde yeni sürümü yüklerken eski uygulamanın kaldırılmaması için çalıştığını söyledi.

Şirket ayrıca Cuma günü Microsoft Store Quick Assist uygulamasının nasıl kurulacağı ve açılacağı hakkında bilgi paylaşan yeni bir destek belgesi yayınladı.

Microsoft, eski uygulamayı açmaktan kaçınmak ve bunun yerine yerel uygulamayı başlatacağı için kısayolu kullanmaktan "kaçınmak" için Quick Assist'i görev çubuğuna sabitlemenizi önerir.


Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/windows-admins-frustrated-by-quick-assist-moving-to-microsoft-store/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Windows Yöneticileri, Quick Assist'in Microsoft Store'a Taşınmasından Dolayı Hüsrana Uğradı

3 min