ncsc

NCSC Şifre Uygulamalarını Güçlendirmek İçin Farkındalık Kampanyası Başlattı

Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), e-postalar ve diğer dijital hesaplar için daha güçlü güvenlik uygulamalarını teşvik etmek için önemli bir kamuoyu bilinçlendirme kampanyası başlattı.

Kampanya, Birleşik Krallık hükümetinin Cyber Aware  tavsiyesi doğrultusunda, halka eyleme geçirilebilir siber güvenlik rehberliği sunuyor. Bunlardan ilki, benzersiz, güçlü ve hatırlanması daha kolay olduklarından emin olmak için rastgele üç kelime içeren şifreler kullanılmasını önerir. NCSC, bu yaklaşımın parolalar için karmaşık kombinasyonlar kullanmaktan daha etkili olduğuna inanıyor.

Kampanyadaki diğer bir öneri ise, hesap sahibinin telefonuna kısa mesaj olarak gönderilen bir kod gibi çevrimiçi hesaplar için iki aşamalı doğrulamanın etkinleştirilmesidir. Bu, bir parolanın ele geçirilmesi durumunda ekstra bir koruma katmanı sağlayacaktır.

Kampanya, yayın, çevrimiçi ve yaklaşık 2000 reklam panosu reklamında başlatıldı ve Mayıs 2022'ye kadar sürecek.

Hükümet, kampanyanın artan dijitalleşmeye yanıt olarak başlatıldığını ve bunun COVID-19 salgını sırasında çevrimiçi dolandırıcılıklarda artışa yol açtığını söyledi. ONS'den elde edilen  son rakamlar, 2018/19 ile karşılaştırıldığında 2020/21'de kişisel bilgilere yetkisiz erişimde %161 artış gösterdi.

NCSC Şifre Uygulamalarını Güçlendirmek İçin Farkındalık Kampanyası Başlattı Click to Tweet

NCSC ayrıca bugün, Şüpheli E-posta Raporlama Hizmetinin neredeyse iki yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana 10,5 milyondan fazla rapor aldığını da açıkladı. Bu, 76.000 çevrimiçi dolandırıcılığın kaldırılmasıyla sonuçlandı. Bu girişimde, halktan şüpheli e-postaları  rapor@phishing.gov.uk adresine ileterek bildirmeleri teşvik edilmektedir.

NCSC CEO'su Lindy Cameron şunları söyledi: “İngiliz halkının Şüpheli E-posta Raporlama Hizmetimize verdiği yanıt inanılmazdı ve binlerce çevrimiçi dolandırıcılığın ortadan kaldırılmasına yol açtı.

''Ancak yapabileceğimiz daha fazla şey var ve e-posta ile başlayarak çevrimiçi hesapları güvence altına almak için Cyber Aware adımlarımızı takip ederek, insanlar finansal kayıplar ve kişisel veri ihlalleri dahil riskleri önemli ölçüde azaltacaktır.''

"Kolektif siber güvenliğimizde hepimizin oynayacağı bir rol var ve herkesi dolandırıcılar için hayatı daha da zor hale getirmek için Siber Farkındalık tavsiyemize uymaya çağırıyorum."  

Lancaster Dükalığı Şansölyesi Steve Barclay şunları ekledi: “Çevrimiçi dolandırıcılık ve sahte reklamlar hepimizi hedef alıyor ve biz bunları ortadan kaldırmaya kararlıyız.

“Herkes ihtiyatlı davranarak, şüpheli iletişimleri bildirerek ve hesapları korumak için güvenli yöntemler kullanarak ülkenin siber güvenliğine katkıda bulunabilir.

"Herkesi, iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmek ve rastgele üç kelimeden oluşan parolalar kullanmak da dahil olmak üzere, çevrimiçi ortamda kendinizi nasıl koruyacağınız konusunda harika tavsiyeler içeren NCSC'nin web sitesine göz atmaya çağırıyorum."


Kaynak: https://www.infosecurity-magazine.com/news/ncsc-awareness-campaign-password/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

NCSC Şifre Uygulamalarını Güçlendirmek İçin Farkındalık Kampanyası Başlattı

2 min