microsoft teams güvenlik açığı

Araştırmacılar Microsoft Teams Yazılımındaki Yamasız Güvenlik Açıklarını Açıkladı

Microsoft, bu Mart ayının başlarında Microsoft Teams iş iletişimi platformunda ortaya çıkan dört güvenlik açığından üçü için düzeltme yapmayacağını veya yamaları ileri bir tarihe iteceğini söyledi.

Açıklama Berlin merkezli siber güvenlik firması Pozitif Güvenlik'ten geliyor. Bulunan sızıntı, 'Android kullanıcıları için dahili Microsoft hizmetlerine erişmeye, bağlantı önizlemesini yanıltmaya, IP adreslerini sızdırmaya ve Teams uygulamalarını/kanallarını DoS'lemeye izin verir.'

Dört güvenlik açığından Microsoft'un, Android cihazlardan IP adresi sızmasına neden olan yalnızca birini ele aldığı söyleniyor ve teknoloji devi, hizmet reddi (DoS) kusuru için bir düzeltmenin gelecekteki bir sürümünde dikkate alınacağını belirtti. Sorunlar, 10 Mart 2021'de şirkete sorumlu bir şekilde açıklandı.

Kusurların en başında, Microsoft'un yerel ağından bilgi toplamak için kullanılabilecek "/urlp/v1/url/info" uç noktasındaki sunucu taraflı istek sahteciliği (SSRF) güvenlik açığı yer alıyor. Ayrıca, ana bağlantıyı, önizleme görüntüsünü ve açıklamayı olduğu gibi tutarken, saldırganların kötü amaçlı bağlantıları gizlemesine ve gelişmiş kimlik avı saldırıları gerçekleştirmesine olanak tanırken önizleme bağlantı hedefinin herhangi bir kötü amaçlı URL'yi işaret edecek şekilde değiştirilebildiği bir sahtekarlık hatası da keşfedildi.

Teams'in Android sürümünü etkileyen DoS güvenlik açığı, meşru bir URL yerine geçersiz bir hedef içeren özel hazırlanmış bir bağlantı önizlemesi içeren bir mesaj göndererek uygulamanın çökmesine neden olabilir. Sorunların sonuncusu, Android uygulamasını da etkileyen bir IP adresi sızıntısı ile ilgilidir. Positive Security, küçük resim URL'sini Microsoft'a ait olmayan bir alana yönlendirmek için bir bağlantı önizlemesi içeren iletileri yakalayarak, bir kullanıcının IP adresine ve kullanıcı aracısı verilerine erişim elde etmenin mümkün olduğunu söyledi.

Positive Security'nin kurucu ortağı Fabian Bräunlein, "Keşfedilen güvenlik açıklarının sınırlı bir etkisi olsa da, hem bu kadar basit saldırı vektörlerinin görünüşte daha önce test edilmemiş olması hem de Microsoft'un kullanıcılarını bunlardan korumak için istekli veya kaynaklara sahip olmaması şaşırtıcı" dedi.


Kaynak: https://thehackernews.com/2021/12/researchers-disclose-unpatched.html


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Araştırmacılar Microsoft Teams Yazılımındaki Yamasız Güvenlik Açıklarını Açıkladı

2 min