telegram echelon

Echelon Infostealer Telegram Aracılığıyla Geliyor

Araştırmacılar, çeşitli dosya paylaşım ve mesajlaşma platformlarının kullanıcılarına ait kripto cüzdanlarını çalmaya çalışan yeni bir Echelon kimlik hırsızı kötü amaçlı yazılım çeşidi keşfettiler.

Ne keşfedildi?

SafeGuard Cyber araştırmacıları, popüler bir Telegram kanalında yayınlanan Echelon kötü amaçlı yazılımının bir örneğini belirlediler. 
  • Saldırganlar, Telegram tanıtıcısı Smokes Night'ı kullanarak kötü amaçlı yazılımı yayarken tespit edildi. 
  • Araştırmacılar, kampanyanın bir püskürtme ve dua etme çabası olduğuna ve herhangi bir koordineli kampanyanın parçası olmadığına inanıyor.
  • Saldırganlar, kripto para birimiyle ilgili tartışmalara odaklanan bir Telegram kanalında gönderi paylaşarak acemi ve şüphelenmeyen kullanıcıları cezbetmeye çalıştı. Nihai hedef, kullanıcılara Echelon bilgi hırsızı bulaştırmaktı.

Echelon bilgi hırsızı

Echelon, ilk olarak 2018'de keşfedilen, bilinen bir bilgi hırsızı kötü amaçlı yazılımdır.
  • Echelon, FileZilla, Discord, Outlook, Edge, OpenVPN ve Telegram gibi popüler dosya paylaşım platformlarından ve mesajlaşma uygulamalarından giriş bilgilerini çalmayı hedefliyor.
  • Ayrıca Exodus, BitcoinCore, ByteCoin, Jaxx, AtomicWallet ve Monero dahil olmak üzere çeşitli kripto para cüzdanlarının kimlik bilgilerini de hedefler.

Ek teknik ayrıntılar

Echelon, bu kötü amaçlı yazılımın algılanmasını ve analizini engelleyen çeşitli kaçınma özelliklerine sahip .NET'te yazılmıştır.
  • Echelon yükü, üç dosyadan oluşan bir RAR dosyası "present).rar" içinde teslim edilir: "pass – 123.txt" (bir parola içeren orijinal bir metin dosyası), "DotNetZip.dll" (olmayanları içeren bir sınıf kitaplığı dosyası). -zip dosyalarını işlemek için ayarlanmış kötü amaçlı araçlar) ve "Present.exe" (kimlik bilgilerini çalan kötü amaçlı yürütülebilir yük).
  • Echelon kötü amaçlı yazılımı, kötü amaçlı süreci algılar ve hata ayıklayıcı veya kötü amaçlı yazılım analiz araçları tespit eder etmez sonlandıracak olan iki hata giderme önleme işlevi içerir.
  • Ayrıca, kötü amaçlı yazılım, kodunu daha da şaşırtmak için açık kaynaklı ConfuserEx aracını kullanır.

Bitiş notları

Echelon infostealer, Telegram gibi güvenilir sosyal medya kanallarından yararlanarak, hiçbir şeyden şüphelenmeyen kullanıcılar için etkili bir tuzak kurar. Ayrıca, çeşitli popüler kripto para cüzdanlarını hedef alarak tüm kripto para kullanıcıları için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Kaynak: https://cyware.com/news/echelon-infostealer-drops-in-via-telegram-0b5a3d87


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Echelon Infostealer Telegram Aracılığıyla Geliyor

2 min