apple airtag

Apple AirTag Sizi İzlemek İçin Kullanılabilir. Kendinizi Nasıl Korursunuz?

AirTag'ler, birinin konumunu takip etmek için kullanılabilir. İşte riske karşı korunmak için bazı ipuçları.

Apple'ın AirTag izleme cihazları, kayıp anahtarları, çantaları veya diğer öğeleri bulmanıza yardımcı olmayı vaat ediyor - ancak birinin sizi izlemek için küçük disklerden birini kullanma riski de var.

Apple, istenmeyen izlemeyi engellemek için yerleşik bazı korumalara sahiptir, ancak birisinin sizin izniniz olmadan çantanıza veya arabanıza bir AirTag yerleştirmesi ve konumunuzu takip etmesi yine de mümkündür . Ve ne yazık ki, birinin sizi takip etmek için bir AirTag (veya Tile veya Samsung SmartTag izleyici gibi benzer bir cihaz) kullanıp kullanmadığını belirlemenin birkaç yolu vardır.

Kar amacı gütmeyen Ulusal Aile İçi Şiddeti Sona Erdirme Ağı'nda Güvenlik Ağı Projesi direktörü Erica Olsen, "Konum takibi, hayatta kalanlar için ciddi bir endişe ve yaygın bir istismar taktiğidir" dedi. "Apple, ağlarının boyutu nedeniyle çok dikkat çekiyor ve bu da bu cihazları diğer benzer izleme cihazlarından daha hassas hale getirebiliyor. Güvenlik riskleri nedeniyle tüm olası izleme seçenekleri konusunda endişeliyiz."

Peki, kendinizi bir AirTag tarafından izlenmekten korumak için ne yapabilirsiniz?

Yeni teknoloji, eski gizlilik endişeleri

AirTag'ler, insanların kaybolan öğeleri bulmasına yardımcı olmak için sensörler, kablosuz sinyaller ve Apple'ın kapsamlı Find My ağının bir kombinasyonunu kullanır. Apple, cihazların insanları izlemek için kullanılmasını önlemek için birkaç güvenlik önlemi oluşturdu; bu, sektörde bir ilk. Ancak birçok kişi, bu korumaların mağdurları korumak için yeterli olmayabileceğini belirtti.

Lansman sırasında, bunlar "AirTag Sizinle Hareket Ederdi" yazan bir bildirim içeriyordu - ancak yalnızca iOS veya iPadOS 14.5 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran bir iPhone, iPad veya iPod Touch'ınız varsa. Haziran ayında Apple , bu yıl içinde piyasaya sürülecek olan istenmeyen AirTag'leri bu kullanıcılara bildirmek için bir Android uygulaması üzerinde çalıştığını söyledi.

Apple ayrıca, üç gün sonra sahiplerinden ayrılırsa AirTag'lerin ses çıkarmasını da sağladı. Güncelleme ile birlikte bu alarm 8 ile 24 saat arasında değişen bir pencere içinde rastgele bir zamanda çalacaktır.

Olsen, AirTag'lerle ilgili gizlilik endişelerinin daha büyük bir sorunun parçası olduğunu söyledi.

Olsen, "Teknoloji kötüye kullanıma neden olmaz, ancak kolaylaştırabilir" dedi. "İstismarcı insanlar güç ve kontrol sağlamak için ellerinden gelen her taktiği kullanacaklardır, bu nedenle birisinin bir dizi teknolojiyi kötüye kullanması ve teknolojiyle ilgili olmayan suistimaller yapması nadir değildir."

apple airtag hack

Ulusal Siber Güvenlik İttifakı'nda siber güvenlik eğitimi direktörü Zarmeena Waseem, ne zaman yeni bir Nesnelerin İnterneti ürünü sunulsa, bazı kırmızı bayrakların yükseleceğini söyledi. AirTags gibi bir ürünün piyasaya sürülmesinin bazı yönlerden yeni bir işletim sistemine benzediğini ekledi - Apple sorunları bulacak ve daha önce gördüğümüz gibi sonraki güncellemelerde bunları azaltacaktır.

AirTag'ler, birinin sizin bilginiz veya izniniz olmadan cihazınıza yüklediği ve kısa mesajlarınız, sosyal medya iletişimleriniz ve konumunuz gibi özel bilgilerinizi kendi cihazlarına ileten takip yazılımından veya yazılımlardan farklıdır. Ancak, Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi'nde güvenlik araştırmacısı Victor Chebyshev, birinin konumunu izlemek için AirTag gibi bir cihaz kullanmanın, özellikle kötüye kullananın telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza fiziksel erişimi yoksa, takip etmenin ilk aşaması olabileceğini söyledi.

Chebyshev, "Bunun olacağından eminiz... herkes kurban olabilir," dedi. "Ve sorun şu ki, mağdurlar şu anda bu soruna etkili bir çözüm bulamıyorlar."

Chebyshev, iPhone kullanıcılarına daha önce gönderilen yeni uyarının iyi bir adım olmasına rağmen, alabileceği 24 saatlik sürenin hala çok uzun olduğunu ekledi. Güvenlik açısından, AirTag bağlandıktan sonra rastgele bir zaman dilimi içinde kullanıcıyı birkaç saat içinde bilgilendirmek en iyisi olacaktır. (Apple, bir yorum isteğine hemen yanıt vermedi.)

Kendinizi AirTags tarafından izlenmekten nasıl korursunuz?

Güvenliğinizin risk altında olduğunu düşünüyorsanız Apple, şirketle çalışabilecek yerel kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmenizi önerir (AirTag'i veya seri numarasını vermeniz gerekebilir). Ancak, bazı kurbanlar bunu yapamayabilir. Birinin sizi AirTag ile takip etmesini önlemeye yönelik diğer bazı potansiyel çözümler.

Kendinizi manuel olarak arayın

En temel koruma şekli, kendinizi ve arabanızı bir AirTag'in kaymış olabileceği yerler için manuel olarak aramaktır - örneğin giysi veya çantalarınızın cepleri veya minderlerin altı. Ancak, AirTag'ler çok küçük olduğundan ve kolayca gizlenebildiğinden bu en etkili yöntem değildir.

Onu daraltmayı dene

Olsen, birinin sizi izlemek için bir AirTag veya benzeri bir cihaz kullandığından şüpheleniyorsanız, hangi bilgileri bildiğini düşünmeli ve o zamanlar yanınızda bulunan öğeleri daraltmaya çalışmalısınız, dedi Olsen. Bu, kişisel eşyalarınızda, arabanızda veya evinizde bir şey olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Bluetooth izleyiciye yatırım yapın

AirTag'ler, Apple'ın Find My ağına bağlanmak için Bluetooth sinyallerini kullanır. Yakınınızda bir AirTag olup olmadığını görmek için bölgenizi taramak için Bluetooth izleme uygulamalarını kullanabilirsiniz. Uygulamalar AirTag'leri ada göre tanımlamasa da yakınlarda bilinmeyen bir cihaz olup olmadığını görmenize yardımcı olabilirler. Macworld tarafından belirtilen birkaç seçenek arasında Bluetooth BLE Aygıt Bulucu ve BLE Tarayıcı bulunur.

AirTag'in seri numarasını bulun

Üzerinizde bir AirTag bulursanız, sahibini uyarmadan AirTag'in seri numarasını bulmanın iki yolu vardır.

Bir iPhone'unuz varsa, Apple'ın Find My uygulamasını indirebilir ve AirTag'i cihazınızda tutabilirsiniz. AirTag'in adını bulun ve ona dokunun. Seri numarası adın altında görünecektir. Alternatif olarak, NFC özellikli iPhone veya Android telefonunuzun üst kısmını AirTag'in beyaz tarafına dokunup basılı tutabilir ve ardından beliren bildirime dokunabilirsiniz. Açılan web sayfası seri numarasını gösterecektir. (Ayrıca, pili çıkararak da bulabilirsiniz, ancak bu, sahibinin konumunuzu görememesine neden olur.) Yine, kolluk kuvvetlerine gitmeniz gerekirse, bu bilgiler yardımcı olabilir.

AirTag'i devre dışı bırakın

Üzerinizde bir AirTag bulursanız, Apple logosunu saat yönünün tersine çevirerek ve pili çıkararak konumunuzu paylaşmayı durdurmak için kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Diğer uçtaki kişi artık konumunuzu göremez.

Ancak, özellikle mevcut veya eski bir birlikte olduğunuz partner tarafından takip edildiğinizi öğrenirseniz, aile içi şiddet uzmanları bir güvenlik planı hazırlamanızı ve izleyiciyi kapatmadan önce bir aile içi şiddet servisine danışmanızı tavsiye eder.


Kaynak: https://www.cnet.com/tech/services-and-software/apple-airtags-can-be-used-to-track-you-how-to-protect-yourself/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Apple AirTag Sizi İzlemek İçin Kullanılabilir. Kendinizi Nasıl Korursunuz?

5 min