google voice hack

FBI, Devam Eden Google Voice Kimlik Doğrulama Dolandırıcılığı Konusunda Uyardı

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), telefon numaralarını çevrimiçi paylaşan Amerikalıların Google Voice kimlik doğrulama dolandırıcılığı tarafından hedef alındığını söylüyor.

Federal kolluk kuvvetlerinin açıkladığı gibi, dolandırıcılar, çevrimiçi pazarlarda veya sosyal medya uygulamalarında çeşitli ürünler satmaya çalışırken bir iletişim şekli olarak telefon numaralarını paylaşanları hedef alıyor.

FBI, "Son zamanlarda, kayıp evcil hayvanlar hakkında yayınladığınız siteler de dahil olmak üzere başka yerlerde hedef alınan kişiler hakkında raporlar alıyoruz" dedi.

Başarılı olursa, kurbanlarının adlarına bir Google Voice hesabı kuracaklar veya daha sonra başka dolandırıcılık düzenlerinde veya kimlik avı saldırılarında kullanılacak olan Gmail hesaplarını ele geçirecekler.

Dolandırıcılar, satışa sunulan ürünle ilgilendiklerini gösteren metin mesajları veya e-posta yoluyla hedeflerine ulaşacak ve satıcıdan tekliflerinin meşru olduğunu ve bir bot değil gerçek bir kişi olduklarını doğrulamasını isteyecektir. Google'dan alacağım.

Ajans, "Gerçekten yaptığı şey, doğrulama olarak gerçek telefon numaranızı kullanarak adınıza bir Google Voice hesabı oluşturmaktır" diye ekledi.

"Kurulduktan sonra, bu Google Voice hesabını, doğrudan kendisine geri dönmeyecek diğer kurbanlara karşı herhangi bir sayıda dolandırıcılık yapmak için kullanabilir. Bu kodu, Gmail hesabınıza erişmek ve devralmak için de kullanabilir."

Bir kimlik doğrulama dolandırıcılığının hedefiyseniz ne yapmalısınız?

FBI, Google Voice kimlik doğrulama dolandırıcılığı kurbanlarına, Google Voice hesaplarının kontrolünü nasıl geri alacakları ve Voice numaralarını nasıl geri alacakları hakkında bilgi için Google'ın destek web sitesini kontrol etmelerini tavsiye ediyor.

Federal kurum ayrıca, hedef alındıysanız ilk etapta dolandırılmamak için aşağıdaki ipuçlarını sağlar:

  • Bir Google doğrulama kodunu asla başkalarıyla paylaşmayın.
  • Yalnızca alıcılar, satıcılar ve Fluffy-bulucuları ile şahsen ilgilenin. Para el değiştirecekse, yasal ödeme işlemcileri kullandığınızdan emin olun.
  • Telefonla iş yapan alıcı/satıcılara e-posta adresinizi vermeyin.
  • Birinin sizi bir satış için acele etmesine izin vermeyin. Size yanıt vermeniz için baskı yapıyorlarsa, muhtemelen sizi düşünmeden harekete geçmeye çalışıyorlardır.

Çevrimiçi dolandırıcılıkların kurbanı olduklarına inananların, durumu www.ic3.gov adresindeki FBI İnternet Suçları Şikayet Merkezine bildirmeleri veya yerel FBI ofislerini aramaları tavsiye edilir. 


Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/fbi-warns-about-ongoing-google-voice-authentication-scams/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

FBI, Devam Eden Google Voice Kimlik Doğrulama Dolandırıcılığı Konusunda Uyardı

2 min