Ransomware Saldırılarının Yaklaşık Yarısı 2021’de ABD’yi Hedef Aldı

Siber suçluların eline geçen fidye yazılımları, işletmenizin finansal ve itibarına zarar verebilecek güçlü bir silah haline gelebilir. Bazı bilgisayar korsanları yalnızca siber saldırılarda para ararken, diğerleri gizli devlet bilgilerini çalmak için fidye yazılımlarını da kullanabilir.

Atlas VPN ekibinin son bulgularına göre 2021'de fidye yazılımı saldırılarının %48'i Amerika Birleşik Devletleri'ne yönelikti. Ayrıca, sanayi ve enerji, perakende ve finans sektörü işletmeleri en çok tehdit altındaki sektörler arasında yer aldı.

Veriler Cyberint'in Ransomware - The Bad, The Bad & the Ugly araştırmasına dayanmaktadır. Rapor, en iyi fidye yazılımı saldırı hedeflerine ve siber suç taktikleri, teknikleri ve prosedürlerine işaret ederek 2021 boyunca kaydedilen fidye yazılımı vakalarını analiz ediyor.

ransomware

Siber suçluları geçen yıl 2845 adet dünya çapında  fidye saldırısı başlattı. Bunların 1,352 tanesi ABD'ye karşı yapıldı. Siber suçlular, Colonial Pipeline, JBS Foods ve Kaseya'ya yönelik siber saldırılar gibi milyonlarca olmasa da binlerce kişiyi etkileyen işletmeleri hedef aldı. Bunun yanı sıra, ABD devlet kurumları devlet destekli tehdit aktörleri tarafından da saldırıya uğradı.

Siber suçlular , 146 fidye yazılımı saldırısında Fransız kuruluşlarını hedef aldı. Geçen yıl, Fransız siber güvenlik yetkilileri, Fransa'daki şirketlere gerçekleştirilen birçok siber saldırıdan sorumlu bir fidye yazılımı bağlı kuruluşu olan Lockean'ı tespit etti. Ulaştırma lojistiği, ilaç ve gazete işletmeleri kurbanlardan sadece birkaçı.

Fidye yazılımı saldırılarının yaklaşık yarısı 2021'de küresel olarak ABD'yi hedef aldı. Click to Tweet

Kanada'daki kuruluşlar 2021'de 140 fidye yazılımı saldırısının kurbanı oldu. Tehdit aktörleri, ödenecek en fazla kaynağa sahip oldukları için öncelikle büyük şirketlere veya kritik altyapı sağlayıcılarına saldırılar başlattı. Şubat ayında DarkSide fidye yazılımı çetesi, Kanada'nın en büyük kiralama acentelerinden biri olan İndirimli Araç ve Kamyon Kiralama şirketini vurdu.

Büyük Britanya ve Almanya oradan uğradığı, fidye saldırıları kuruluşlar olarak dördüncü ve beşinci sırada. 139 ve 115 adet ile.

En çok hedeflenen sektörler

Pek çok hacker grubu, en büyük zararı onların kesintiye uğratması nedeniyle dev şirketleri hedef alıyor. Bazı kuruluşlar, daha fazla kişiyi ve şirketlerinin itibarını etkilemeden, mümkün olduğunca çabuk işe geri dönmek için bir fidye ödeyebilir.

Sanayi ve enerji uğradığı sektör 599 2021 siber suçluların içinde fidye saldırıları küresel enerji altyapısını saldırarak zamanki gaz ve elektrik akımını ve neden sıkıntısı bozabilir. Colonial Pipeline olayı, enerji endüstrisinin siber saldırılara karşı savunmasızlığının sert bir hatırlatıcısı olarak hizmet ediyor.

ransomware

Tehdit aktörleri, geçen yıl 545 fidye yazılımı saldırısında hedef olarak perakende sektöründeki işletmeleri seçti. Bilgisayar korsanları, Kara Cuma veya Noel satış sezonları gibi en savunmasız olduklarında perakendecileri hedefler. Perakende hizmeti bir siber saldırı nedeniyle kesintiye uğrarsa, müşteriler paralarını başka bir yerde harcayarak şirketin kârını kaybetmesine neden olur.

Finans sektörü deneyimli 355 cybercriminals gelen fidye saldırıları. Bilgisayar korsanları, finansal kuruluşları zengin olarak algılar ve bu nedenle onları yüksek ödeme fırsatlarına sahip potansiyel hedefler haline getirir. Bir finansal hizmete yönelik başarılı bir fidye yazılımı saldırısı, müşteriler şirketteki paralarına güvenmeyeceğinden ciddi itibar kayıplarına yol açabilir.

Gayrimenkul işletmeleri 2021'de 308 fidye yazılımı saldırısına uğradı . Aynı zamanda, devlet kurumları ve yasal hizmetler 270 fidye yazılımı tehdidinin hedefiydi.

Fidye yazılımı saldırıları, 2021'de işletmelere ve devlet kurumlarına karşı önemli ölçüde arttı ve bu eğilimin 2022'ye kadar sürmesi muhtemel. Kuruluşlar daha fazla siber güvenlik kaynağı için çabalarken, çalışanlarınızı en iyi siber savunma uygulamaları hakkında eğitmek de bir o kadar önemlidir.


Kaynak: https://atlasvpn.com/blog/nearly-half-of-ransomware-attacks-globally-targeted-the-us-in-2021


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Ransomware Saldırılarının Yaklaşık Yarısı 2021'de ABD'yi Hedef Aldı

3 min