Dark Web’in Çalınan Kredi Kartları İçin En Büyük Pazar Yeri Kapanıyor

Çalınan kredi ve banka kartlarının en büyük dark web pazarı olan UniCC, 2013'ten bu yana Bitcoin, Litecoin, Ether ve Dash gibi kripto para birimlerini kullanarak 358 milyon dolar kazandıktan sonra faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Blockchain analitik firması Elliptic'e göre, UniCC'nin anonim operatörleri dark web tarama forumlarında yayınlanan bir vedada "Ayrılmamız hakkında herhangi bir komplo teorisi inşa etmeyin" dedi. "Ağırlıklı bir karar, genç değiliz ve sağlığımız artık bize bu şekilde çalışmamıza izin vermiyor."

UniCC ekibi ayrıca kullanıcılarına bakiyelerini harcamaları için 10 gün süre verirken, aynı zamanda müşterileri "geri dönüşümüze bağlı herhangi bir sahtekarlığı takip etmemeleri" konusunda uyardı.

UniCC gibi platformlar, kötü niyetli skimmerler enjekte edilerek çevrimiçi perakendecilerden, bankalardan ve ödeme şirketlerinden çalınan ödeme kartı bilgilerinin kripto para birimi karşılığında satıldığı bir yeraltı pazarı işlevi görür. Kartlar daha sonra suç aktörleri tarafından yüksek değerli ürünler veya hediye kartları satın almak için kullanılır.

Elliptic araştırmacıları, "Bu süreç 'taraklama' olarak biliniyor ve siber suçluların oyun kitabının önemli bir parçası haline geldi ." dedi. "Teknik kendi başına çok karlı, ancak aynı zamanda diğer siber suç türleri yoluyla elde edilen kripto para biriminin aklanmasına ve nakit çıkışına yardımcı olmak için de kullanılıyor."

Dark Web’in Çalınan Kredi Kartları İçin En Büyük Pazar Yeri Kapanıyor Click to Tweet

Gün batımı, önceki pazar lideri Joker's Stash'ın yaklaşık 400 milyon dolarlık çalıntı kartların satışını kolaylaştırdıktan sonra Ocak 2021'de emekli olduğunu açıklamasından tam bir yıl sonra geldi. Araştırmacılar, Joker'in Zulasının yok olmasının UniCC'nin yararına çalıştığını ve %30'luk pazar payıyla hızla en üst sıralarda yer aldığını belirtti.

unicc

Aynı zamanda, Beyaz Saray PazarıCannazon ve Torrez de dahil olmak üzere, geçen yıl içinde mağazalarını gönüllü olarak kapatan, büyüyen suç pazarları listesinin en sonuncusu. Bunu, bir çıkış dolandırıcılığı olduğundan şüphelenilen bu ayın başlarında erişilemez hale gelen Monopoly Market izledi.

Bununla birlikte, çalıntı kredi kartı verileri için yasa dışı pazar o kadar kazançlı hale geldi ki, satışlar sadece Bitcoin'de 1,4 milyarı aştı, alana yeni girenlerin önünü açtı ve feshedilmiş suç kuruluşlarının bıraktığı boşluğu hızla doldurdu. Sürekli gelişen fidye yazılımı manzarası.

Partinin en dikkate değer olanı, Mayıs 2021'de sahneye çıkan ve o zamandan beri bir siber suç forumunda 2018 ile 2019 arasında yağmalanan bir milyon kredi kartının verilerini ücretsiz olarak sızdırarak dikkatleri üzerine çeken All World Cards oldu. Hindistan Devlet Bankası, Banco Santander ve Sutton Bank.

Araştırmacılar, "Yasa dışı aktörler, türbülansta kullanıcıların fonlarından kaçma ya da kolluk kuvvetlerinin artan ilgisinden kaçınmak için emekli olma fırsatı gördüğünden, son ayrılma dalgası potansiyel olarak UniCC'nin emekliliğini tetikledi" dedi.


Kaynak: https://thehackernews.com/2022/01/dark-webs-largest-marketplace-for.html


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Dark Web'in Çalınan Kredi Kartları İçin En Büyük Pazar Yeri Kapanıyor

2 min