tedarik zinciri siber güvenlik

Tedarik Zinciri Daha İyi Siber Güvenlik ve Risk Yönetimine İhtiyaç Duyuyor

Tedarik zinciri tarihi bir baskı altında, ancak siber güvenlik ve risk yönetimi üzerindeki baskı daha da kötü durumda olabilir.

2021 sona ererken, küresel tedarik zinciri, kötü havalarda yoğun trafik saatlerindeki trafiğe benzer bir durumda. Arz ve talep sorunları, nakliye limanlarındaki bekleme süreleri veya herhangi bir sayıdaki diğer gecikmeler nedeniyle her şey yedeklenmiş gibi görünüyor.

Tedarik zincirinin yakın gelecekte toparlanma şansı olacaksa, kuruluşların siber güvenlik ve risk yönetimini ele alması gerekiyor. Bunun nedeni, siber güvenlik ve tedarik zinciri verimliliğinin yakından iç içe geçmiş olmasıdır.

Siber Suç ve Tedarik Zinciri Krizi

Siber güvenlik ve risk yönetimi, herhangi bir işletmenin akışı için her zaman hayati olmuştur. Bununla birlikte, küresel tedarik zincirinin mevcut durumu, onu bir saldırıdan kaynaklanan ciddi hasara karşı olağandan daha fazla savunmasız hale getiriyor. Tedarik zinciri güçlükle geçinirken, suçluların işletmeler üzerinde kozları olduğunu varsayma olasılıkları daha yüksektir. Bir fidye yazılımı saldırganı, birkaç yıl öncesine göre daha yüzsüz olabilir ve daha yüksek taleplerde bulunabilir.

Siber Salgın

Çoğu insan 2020'yi küresel COVID-19 salgını olarak hatırlıyor. Aynı anda, dünya çapında daha az fark edilen ve her sektörü ve milyonlarca insanı etkileyen bir sorun yaşanıyordu: siber pandemi. COVID-19 dünyayı sardığında, siber suçlular birlikte ortalığı kasıp kavurmak için bir fırsat gördüler.

INTERPOL tarafından yapılan risk değerlendirmeleri , COVID-19 pandemisine paralel olarak siber saldırılarda şaşırtıcı bir artış olduğunu bildirdi. Siber suçlardaki en yüksek iki artış, kimlik avı saldırıları ve fidye yazılımlarıydı. Bu tesadüf değil. Bu iki tür siber saldırı, küresel nüfusu rahatsız eden en yaygın koşullardan yararlanır. İnsanlar, başarılı oltalama saldırıları için daha fazla fırsat yaratarak korku, belirsizlik ve internete benzeri görülmemiş bir bağımlılıkla mücadele ediyor. Aslında, evden çalışmanın popülaritesi, siber suçlardaki artışla doğrudan bağlantılı.

Benzer şekilde, fidye yazılımı saldırılarındaki artıştan sorumlu olan sağlık kurumları gibi bazı endüstriler ve işletmeler, sistemlerinden ödün verilmesi durumunda daha fazla risk altındadır. 2021'de COVID-19 pandemisi biraz azaldıktan sonra bile siber suçlar yüksek kaldı. Bu , Colonial Pipeline fidye yazılımı saldırısı gibi kritik ulusal altyapıya (CNI) yönelik saldırıları içeriyordu.

Artan Talep Altında Tedarik Zincirleri

Bu siber pandemi 2020'de kendini gösterirken, küresel tedarik zinciri 2022'ye girerken üzerinde ağırlaşmaya devam eden baskıyı yaşamaya başladı. Milyonlarca insan online alışverişi ana, hatta tek satın alma yolu olarak kullanmaya başladı. nakliye için daha yüksek bir talep yaratmak. Ek olarak, belirli endüstriler, doğrudan COVID-19 pandemisine yanıt olarak talepte benzeri görülmemiş artışlar yaşadı.

Tedarik Zinciri Daha İyi Siber Güvenlik ve Risk Yönetimine İhtiyaç Duyuyor Click to Tweet

Bunun çok önemli bir örneği bilgisayar parçaları tedarik zinciridir. Belirli bileşenlere yönelik arz ve talep, hem işletmeler hem de tüketiciler için hiç bu kadar büyük olmamıştı. Bilgisayar meraklıları, grafik işlemcileri almak için yıllarca süren bekleme listelerine kaydolurken, otomobil üreticileri çip kıtlığı nedeniyle milyonlarca dolarlık zarar bildiriyor. Hatta bazı alıcılar, geçimlerini sağlamak için güç kaynakları gibi sahte ürünler kullanma riskini bile alıyor. Çevrimiçi çalışma, evde eğlence ve üretim talebi arasında, bilgisayar çipi sıkıntısı, mevcut tedarik zinciri krizindeki en kötü durumlar arasında yer alıyor.

Tedarik Zincirindeki Siber Güvenlik Açıkları

Bu faktörler, tedarik zincirinde daha güçlü güvenlik önlemleri için acil bir ihtiyaç yaratmaktadır. Kuruluşlar risk farkındalıklarını artırarak başlamalıdır. Siber güvenliğin, şirket bilgisayarlarına virüsten koruma yazılımı yüklemenin çok ötesine geçmesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, her çalışanla birlikte tedarik zincirinin her aşamasında gerçekleşmesi gerekir. Dijital çağda, gerçek ve sanal dünyadaki suçlar arasındaki çizgi ciddi şekilde bulanık olduğundan, bu risklerin herhangi bir fiziksel güvenlik önlemi kadar ciddiye alınması gerekiyor.

Tedarik zincirinin karşı karşıya olduğu temel riskler çeşitli seviyelerde ortaya çıkar. Endüstri uzmanları, sunucu odalarına erişim veya kötü amaçlı yazılımlarla gömülü donanım gibi fiziksel dünyada gerçekleşebileceklerine dikkat çekiyor. Kuruluşların, sözleşmeli bakım şirketlerinden tedarikçilere kadar tedarik zinciri boyunca etkileşimde bulundukları her üçüncü taraf hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Kuruluşun ağına veya sistemlerine erişimi olan herkes risk oluşturabilir.

Tüm tedarikçilerin ve ortakların güvenliği, organizasyonu da doğrudan etkiler. Tedarik zinciri siber saldırılarının şaşırtıcı bir şekilde %66'sı, tedarikçilerin güvenliğine olan güveni istismar etti. Ödeme verilerinin güvenliği ihlal edilirse, bu kuruluşların müşterileri hakkındaki bilgiler de risk altındadır. Tedarikçiler ve kuruluşlar, siber saldırıların ortak hedefi olan tüketici verilerini sona erdirmekten de sorumludur.

Yazılım, özellikle uzaktan çalışan kuruluşlar için zorlayıcı bir güvenlik riski olmaya devam ediyor. Şirketin verileriyle veya ağıyla etkileşime giren herhangi bir çalışanın, cihazlarında yeterli sayıda güvenlik yazılımı yüklü olması gerekir. Çalışanların güvenlik bilgisi, kimlik avı saldırılarında daha önce bahsedilen artışta açıkça görülen bir risk oluşturmaktadır.

Kuruluşlar Riskleri Nasıl Yönetebilir?

Küresel tedarik zincirinin riskleri ve hassas durumu, risk yönetimine yaklaşmayı göz korkutucu hale getirebilir. Ancak, güvenlik aslında oldukça basittir. Pek çok kuruluş, tehlikenin kapsamının ve yanıt olarak yapabilecekleri eylemlerin farkında değildir.

İlk adım, kapsamlı bir risk değerlendirmesini tamamlamaktır. Bu analiz, fiziksel güvenlikten her bir çalışanın bireysel siber güvenliğine kadar organizasyonun her seviyesini incelemelidir. Ek olarak, ilgili tedarik zincirinin diğer seviyelerinde yürürlükte olan güvenlik önlemlerini incelemek önemlidir. Herkesin yararlanacağı güvenlik ve risk yönetimi yöntemlerini tartışmak için tedarikçilerle iletişim kurmayı veya temsilcilerle bir toplantı planlamayı düşünün. Tedarik zinciri, yalnızca en zayıf siber güvenlik ve risk yönetimi politikalarıyla bağlantı kadar güçlüdür.

Riskleri iyice belirledikten sonraki adım, güçlü güvenlik önlemlerini uygulamaya koymaktır. Teknoloji bu zemini örtmeye yardımcı olabilir. Örneğin, yapay zeka (AI), özellikle siber güvenlik söz konusu olduğunda, tedarik zincirindeki esnekliği artırmak için değerli bir araçtır. Yapay zeka çözümleri 7/24 sanal güvenlik görevlileri gibi çalışır. Siber davetsiz misafirler gibi olağan dışı herhangi bir şeyi hızlı bir şekilde tanımlamak için genellikle örüntü tanıma ve veri toplama kullanırlar.

Ayrıca şirket çapında bir siber güvenlik eğitim programı uygulamayı düşünün ve tüm kişisel cihazlarda güncel, güvenilir güvenlik yazılımının kurulu olduğundan emin olun. Hatta birçok kuruluş, tüm güvenlik stratejilerinin uygulanmasını profesyonel olarak denetlemek için özel bir siber güvenlik görevlisine sahiptir.

İnternet Çağında Güvende Kalmak

Tedarik zincirindeki kuruluşlar, suçla ilgili gecikmeleri, veri ihlallerini ve mali kayıpları önlemek için siber güvenliğe aktif ve odaklı bir yaklaşım benimsemelidir. Durum vahim görünebilir, ancak şirketler savunmalarını güçlendirerek dijital saldırganların küresel tedarik zincirini sarsmasını önleyebilir. Siber suç bir salgın ise, gelişmiş güvenlik ve risk yönetimi aşıdır.


Kaynak: https://www.tripwire.com/state-of-security/controls/the-supply-chain-needs-better-cybersecurity-and-risk-management/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Tedarik Zinciri Daha İyi Siber Güvenlik ve Risk Yönetimine İhtiyaç Duyuyor

6 min