DNS4EU

AB, Yerleşik Filtreleme Özelliklerine Sahip Kendi DNS Altyapısını (DNS4EU) Oluşturmak İstiyor

Avrupa Birliği, AB kurumlarına ve genel halka ücretsiz olarak sunulacak olan kendi özyinelemeli DNS hizmetini oluşturmakla ilgilenmektedir.

DNS4EU adlı önerilen hizmet  şu anda bir proje planlama aşamasındadır ve AB, mevcut 27 üye devletin tümüne hizmet verecek genişleyen bir altyapı oluşturmaya yardımcı olacak ortaklar aramaktadır.

AB yetkilileri, DNS pazarında küçük bir avuç AB dışı operatör etrafında konsolidasyonu gözlemledikten sonra, AB merkezli merkezi olarak yönetilen bir DNS hizmeti aramaya başladıklarını söyledi.

DNS4EU altyapı projesinde yetkililer, geçen hafta açıklanan DNS4EU altyapı projesinde, "DNS4EU'nun konuşlandırılması, birkaç şirketin elinde bu tür DNS çözümleme konsolidasyonunu ele almayı hedefliyor ve bu da büyük bir sağlayıcıyı etkileyen önemli olaylar durumunda çözüm sürecini savunmasız hale getiriyor" dedi.

AB, yerleşik filtreleme özelliklerine sahip kendi DNS altyapısını oluşturmak istiyor Click to Tweet

Ancak AB yetkilileri, DNS4EU'yu kurma kararlarında siber güvenlik ve veri gizliliği de dahil olmak üzere diğer faktörlerin de rol oynadığını söyledi.

DNS4EU, güçlü filtreleme yetenekleri içerecek

AB, DNS4EU'nun kötü amaçlı yazılım, kimlik avı siteleri veya diğer siber güvenlik tehditlerini barındıranlar gibi kötü etki alanları için DNS ad çözümlemelerini engelleyebilecek yerleşik filtreleme yetenekleriyle geleceğini söyledi.

Bu filtreleme yeteneği, ulusal CERT ekipleri gibi güvenilir ortaklar tarafından sağlanan tehdit istihbaratı beslemeleri kullanılarak oluşturulabilir ve Avrupa'daki kuruluşları yaygın kötü niyetli tehditlere karşı savunmak için kullanılabilir.

DNS4EU kullanımının tüm AB veya ulusal hükümet kuruluşları için zorunlu olup olmayacağı belli değil, ancak öyleyse, CERT-EU gibi kuruluşlara daha fazla güç ve siber saldırıları tespit edildiği anda engellemek için ihtiyaç duyduğu çevikliği sağlayacaktır.

Buna ek olarak, AB yetkilileri, mahkeme kararlarına göre yapılabileceğini söyledikleri diğer yasaklı içerik türlerine erişimi engellemek için DNS4EU'nun filtreleme sistemini de kullanmak istiyor. Yetkililer ayrıntılara girmese de, bu büyük olasılıkla çocukların cinsel istismarına yönelik materyalleri ve telif hakkını ihlal eden (korsan) içeriği gösteren alan adlarına atıfta bulunuyor.

AB, önerilen DNS4EU sisteminin ayrıca GDPR gibi tüm veri işleme yasalarına uyması, alan adı çözümleme verilerinin Avrupa'da işlenmesini sağlaması ve herhangi bir kişisel verinin satışını veya paraya çevrilmesini yasaklaması gerektiğini söyledi.

Teknik ayrıntılara gelince, DNS4EU'nun ayrıca DNSSEC, DoT, DoH gibi tüm modern DNS standartlarını ve teknolojilerini desteklemesi ve ayrıca IPv6 uyumlu olması gerekir.

Yetkililer, hizmete sunulduğunda, hizmetin sadece kamu kurumları için değil, özel sektör ve ev tüketicileri de dahil olmak üzere herkese sunulacağını söyledi.

DNS4EU'yu oluşturmak için seçilecek şirket veya şirketlere, ad çözümlemeleri için DNS4EU sunucularını kullanmak için kullanıcıların cihazlarının DNS ayarlarını nasıl değiştirebileceklerine ilişkin talimatları içeren bir web sitesi oluşturma ve çalıştırma görevi de verilecek.

Övgüye değer bir çaba, ancak başarı birçok faktöre bağlı olacaktır.

Vittorio Bertola, "Bunun bir dijital egemenlik stratejisi içinde gerekli bir girişim olduğunu düşünüyorum: Avrupalılar, Google'ın mevcut baskın hizmetine ve diğer benzer AB dışı hizmetlere alternatif olarak, AB tabanlı ücretsiz bir kamu çözümleyici seçeneğine kolayca erişebilmelidir." E-posta ve DNS hizmetleri sağlayan bir şirket olan Open-Xchange'in Politika ve İnovasyon Başkanı, The Record'a bugün bir e-postada söyledi.

“Google'ın hizmeti herhangi bir nedenle Avrupa'da kullanılamaz hale gelirse, onu şu anda kullananlar hemen yenisini bulmalı; dahası, BULUT Yasası ve AB-ABD veri ihracatına ilişkin son kararlar göz önüne alındığında, AB dışı bir holdingin sahip olduğu herhangi bir hizmeti kullanmak, birçok şirket ve özellikle kamu kurumu için GDPR uyumluluğu açısından imkansız hale geliyor,” diye ekledi Bertola.

"Çoğu kullanıcı normalde diğer hizmetleri kullanmaya devam etse bile, yalnızca etkili bir alternatifin varlığı bile Avrupa için önemli bir başarı ve bir güvenlik ağı olacaktır."

Bununla birlikte, Bertola, hizmetin kullanıcılarının herhangi bir verisinden para kazanması yasaklandığından ve sonunda kesintiye uğrayacağı için Avrupalı ağ operatörlerinin hizmeti tanıtmak için herhangi bir teşviki olmayacağından, DNS4EU'nun uzun vadede kendisini nasıl sürdüreceğini de sorguluyor. kârlarının bir parçası.

“Bir diğer önemli konu da uyum konusu olacak. Küresel çözümleyiciler, Avrupa'da herhangi bir ulusal engelleme emrine tabi olmadıklarını iddia ederler (örneğin Pirate Bay veya SciHub'a karşı); Aslında, yasa dışı web sitelerine erişebilmek, kullanıcıların yerel ISS'lerinin çözümleyicisini bırakıp yabancı bir küresel hizmete geçmeleri için en güçlü itici güçlerden biridir,” dedi Bertola.

"Bir Avrupa servisi sorunu görmezden gelemez" dedi.

“Sonuç olarak, Komisyonun çabaları takdire şayan ve birçok oyuncu kesinlikle teklif vermeyi değerlendirecek, ancak bunu gerçekten yapıp yapmayacakları ve bunun uzun vadede bir değişiklik üretip üretemeyeceği, hala üzerinde durulması gereken birkaç faktöre bağlı olacaktır."


Kaynak: https://therecord.media/eu-wants-to-build-its-own-dns-infrastructure-with-built-in-filtering-capabilities/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

AB, Yerleşik Filtreleme Özelliklerine Sahip Kendi DNS Altyapısını (DNS4EU) Oluşturmak İstiyor

4 min