outlook fix

Microsoft, Outlook Masaüstü Uygulamasında Windows 10 Arama Sorunlarını Düzeltti

Microsoft, Kasım 2021'den bu yana yayınlanan Windows 10 güvenlik güncelleştirmelerini yükledikten sonra Outlook kullanıcıları için arama sorunlarına neden olan bilinen bir sorunu düzeltti.

Şirketin açıkladığı gibi, Outlook masaüstü uygulamasında yapılan aramalar başarısız olabilir ve son e-postalar yerel olarak PST veya OST dosyalarında depolanıyorsa arama sonuçlarında görünmeyebilir.

Microsoft, Windows sağlık panosuna yeni eklenen bir girişte "Bu, POP ve IMAP hesaplarının yanı sıra Microsoft Exchange ve Microsoft 365'te barındırılan hesapları etkileyebilir" dedi.

"Outlook uygulamasında varsayılan arama, sunucu aramasına ayarlanmışsa, sorun yalnızca gelişmiş aramayı etkiler."

Bu bilinen sorundan etkilenen Windows platformları (ilk olarak bu ayın başlarında kabul edildi) hem istemci (birden çok Windows 10 sürümü ve Windows 11) hem de sunucu sürümlerini içerir:

  • İstemci: Windows 11, sürüm 21H2; Windows 10, sürüm 21H2; Windows 10, 21H1 sürümü; Windows 10, sürüm 20H2; Windows 10, sürüm 1809; Windows 10 Kurumsal LTSC 2019
  • Sunucu: Windows Sunucusu, sürüm 20H2; Windows Sunucusu, sürüm 1809; Windows Sunucusu 2019

Windows 10'da Outlook araması düzeltildi

Microsoft, bu sorunu etkilenen Windows 10 cihazlarında Pazartesi günü yayınlanan bant dışı Windows güncellemeleri veya Bilinen Sorunları Geri Alma (KIR) özelliği aracılığıyla düzeltmiştir.

Düzeltmeyi KIR aracılığıyla alanların, dağıtımdan etkilenen tüm sistemlere yayılana kadar sistemlerine ulaşmasını beklemesi gerekebilir.

Microsoft, "Çözünürlüğün tüketici cihazlarına ve yönetilmeyen iş cihazlarına otomatik olarak yayılmasının 24 saate kadar sürebileceğini lütfen unutmayın. Windows cihazınızı yeniden başlatmak, çözümün cihazınıza daha hızlı uygulanmasına yardımcı olabilir" dedi.

Windows yöneticileri, sorunu kurumsal olarak yönetilen cihazlarda çözmek için grup ilkeleri yükleyebilir ve yapılandırabilir.

Microsoft, Outlook Masaüstü Uygulamasında Windows 10 Arama Sorunlarını Düzeltti Click to Tweet

Microsoft, kurumsal ortamlar için aşağıdaki grup ilkelerini yayımladı (Grup İlkesi yapılandırıldıktan sonra yeniden başlatma gerekir):

Windows 11 kullanıcıları için geçici çözüm

Outlook arama sorunu için bir düzeltme, etkilenen tüm Windows 10 cihazlarına zaten dağıtılıyor olsa da, Microsoft, bunun hala "çözüm üzerinde çalıştığını ve etkilenen Windows 11 sistemleri için bir sonraki sürümde bir güncelleme sağlayacağını" söylüyor.

Geçici bir çözüm olarak Microsoft, Windows 11 müşterilerine ve KIR aracılığıyla düzeltmeyi henüz almamış olanlara, Windows Masaüstü Arama'yı devre dışı bırakarak ve Outlook'un yerleşik arama motoruna geçerek Outlook arama hatasını azaltmalarını önerir.

Microsoft, "Sorunu azaltmak için, Outlook'un yerleşik aramasını kullanmasına neden olacak Windows Masaüstü Aramasını devre dışı bırakabilirsiniz. Talimatlar için bkz. Outlook Arama, Windows güncellemesi KB5008212'den sonra son e-postaları göstermiyor ".

Aralık ayında daha önce bildirildiği gibi, Outlook kullanıcıları Windows 11'e yükselttikten sonra Microsoft 365 için Outlook, Outlook 2019 ve Outlook 2016'da da arama sorunları yaşadılar.

Bu sorunlar Haziran 2021'de ilk Windows 11 önizleme derlemelerinin ortaya çıkmasından sonra ortaya çıkmaya başladı ve ayrıca e-postaları ve POP ve IMAP hesapları gibi PST veya OST dosyalarında yerel olarak depolanan diğer öğeleri de etkiledi.

Azaltma olarak Microsoft, Outlook'un yerleşik arama motoruna geçilmesini de önerdi; bu, nedene geçici bir çözüm olacaktır: Windows araması, Windows 11 yükseltmesi sırasında arama dizini silindikten sonra bozulur.


Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/microsoft-fixes-windows-10-search-issues-in-outlook-desktop-app/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Microsoft, Outlook Masaüstü Uygulamasında Windows 10 Arama Sorunlarını Düzeltti

3 min