google dava

Konum Verileri Üzerinden Kullanıcıları Aldattığı İddiasıyla Google’a Dava

Google'ın gizlilik uygulamalarına yönelik üç yıllık bir soruşturma, Pazartesi günü Columbia Bölgesi, Teksas, Washington ve Indiana başsavcıları tarafından teknoloji devinin, kullanıcıların bilgilerini takip etmeye devam ederek yanlış yönlendirdiğini iddia eden dört ayrı dava açtı.

Kısmen kullanıcı bilgilerini toplayarak ve bunlardan yararlanarak 1,7 trilyon dolarlık bir iş kuran Google, davalara göre en az 2014'ten beri tüketicilere samimiyetsiz gizlilik iddialarında bulundu . Davalar, şirketin, kullanıcıları Google'ın daha fazla verisine erişmesine izin vermeye zorlayan "karanlık kalıplar" adı verilen bir dizi tasarım tabanlı manipülasyonla sahte vaatleri birleştirdiğini iddia ediyor.

DC Başsavcısı Karl Racine, "Google, tüketicileri yanlış bir şekilde, hesaplarını ve cihaz ayarlarını değiştirmenin müşterilerin gizliliklerini korumalarına ve şirketin hangi kişisel verilere erişebileceğini kontrol etmelerine olanak sağlayacağına inandırdı" dedi. “Gerçek şu ki, Google'ın beyanlarının aksine, müşterileri sistematik olarak gözetlemeye ve müşteri verilerinden kâr etmeye devam ediyor. Google'ın cesur yanlış beyanları, tüketicilerin gizliliğinin açık bir ihlalidir."

Konum verileri, Google Ads ve organik yerel arama sonuçları aracılığıyla kitleleri hedeflemek için yaygın olarak kullanılır. Bunu yaparken, kullanıcıyla alakalı belirli reklamlar platformda görünecek ve aramalar sonuçları konum yarıçapına göre filtreleyecektir. 

Konum Verileri Üzerinden Kullanıcıları Aldattığı İddiasıyla Google'a Dava Click to Tweet

DC davası, kullanıcılar konum izlemeyi durdurmak için hesaplarını veya cihaz ayarlarını değiştirdikten sonra bile Google'ın çeşitli Google hizmetleri, Wi-Fi verileri ve reklam ortakları aracılığıyla konum bilgilerini topladığını ve sakladığını iddia ediyor.

Davalar, Google ve diğer teknoloji devlerinin başta antitröst, tüketicinin korunması ve mahremiyet alanlarında olmak üzere yasa koyucular ve düzenleyiciler tarafından bir dizi zorlukla karşı karşıya olduğu bir zamanda ortaya çıkıyor. Senatör Richard Blumenthal (D., Conn.) Pazartesi günü Racine ile hemfikir oldu ve Kongre'yi yasama eylemi yapmaya çağırdı. “Dört başsavcının bu iki taraflı davadaki çarpıcı iddiaları, teknoloji şirketlerinin yanlış yönlendirmeye, aldatmaya ve kullanıcı gizliliğini korumak yerine kâra öncelik vermeye devam ettiğini bir kez daha gösteriyor. Google'ın konum verileriyle ilgili aldatmacaları konusunda uzun süredir alarm veriyorum ve Big Tech'in yalanları artık durmalı. Kongre, Amerikalıların ihtiyaç duyduğu ve hak ettiği mahremiyet korumalarını sağlayan kapsamlı bir yasa çıkararak gizlilik krizinde bu anı acilen karşılamalıdır.”

Davalara yanıt olarak, bir Google sözcüsü The Record'a şunları söyledi: "Başsavcılar, ayarlarımızla ilgili yanlış iddialara ve modası geçmiş iddialara dayanan bir dava getiriyor. Ürünlerimize her zaman gizlilik özellikleri ekledik ve konum verileri için sağlam kontroller sağladık. Kendimizi şiddetle savunacağız ve rekoru kıracağız.”

Ek olarak Google, tüketicilerin konum verisi ayarlarını yönetmesine olanak tanıyan "anlaşılması kolay" işlevleri de dahil olmak üzere yıllar içinde iyileştirmeler yaptığını söyledi. Bu iyileştirmeler; Android'de basit ayarlar, geliştirilmiş varsayılanlar, artırılmış şeffaflık, veri minimizasyonu ve daha iyi kontroller ve kısıtlı konum erişimi.


Kaynak: https://therecord.media/four-attorneys-general-sue-google-for-allegedly-deceiving-users-over-location-data/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Konum Verileri Üzerinden Kullanıcıları Aldattığı İddiasıyla Google'a Dava

3 min