China Unicom Americas ban

ABD, Ulusal Güvenlik Riskleri Nedeniyle Büyük Çin Telekomunu Yasakladı

Federal İletişim Komisyonu (FCC), dünyanın en büyük mobil hizmet sağlayıcılarından biri olan China Unicom Americas'ın lisansını "ciddi ulusal güvenlik endişeleri" nedeniyle iptal etti.

Bu, telekom şirketinin Amerika Birleşik Devletleri içinde yerel ve uluslararası telekomünikasyon hizmetleri sunmasını etkin bir şekilde yasaklar.

China Unicom Americas, Çin devletine ait bir telekom şirketi olan China Unicom'un (Çin Birleşik Ağ İletişim Grubu'nun kısaltması) en büyük yabancı yan kuruluşudur. Ağ altyapısı 30'dan fazla ülke ve bölgeyi kapsar ve 40'tan fazla denizaltı ve 20 karasal kablo sistemine sahiptir.

ABD, Ulusal Güvenlik Riskleri Nedeniyle Büyük Çin Telekomunu Yasakladı Click to Tweet

Perşembe günü yayınlanan emir, Çinli telekom şirketine 60 gün içinde ABD'de hizmet vermeyi durdurması talimatını veriyor.

FCC, China Unicom Americas'a, siparişinin yayınlanmasından sonraki 60 gün içinde herhangi bir yerel veya uluslararası hizmeti sona erdirmesi talimatını verdi.

FCC , "Emir, Çin devletine ait bir teşebbüsün ABD'deki bir yan kuruluşu olan China Unicom Americas'ın Çin hükümetinin sömürüsüne, etkisine ve kontrolüne tabi olduğunu ve yeterli yasal prosedürler olmaksızın Çin hükümetinin taleplerine uymak zorunda kalma olasılığının yüksek olduğunu tespit ediyor. Bağımsız yargı denetimine tabidir." dedi.

"Sipariş, China Unicom Americas'ın Çin hükümeti tarafından mülkiyetinin ve kontrolünün, China Unicom Americas'a, ana kuruluşlarına ve Çin hükümetine erişme, depolama, bozma ve/veya ABD iletişimini yanlış yönlendiriyor, bu da onların ABD'ye karşı casusluk ve diğer zararlı faaliyetlerde bulunmalarına izin veriyor."

FCC'nin Çin Unicom America'nın ABD'de faaliyet gösterme lisansını ulusal güvenlik endişelerine dayanarak iptal etme oyu, Çinli telekom devlerinin ABD'deki hizmetlerini engellemeye yönelik diğer birkaç kararın ardından geldi.

Mayıs 2019'da FCC, China Mobile USA'nın ABD'de uluslararası telekomünikasyon hizmetleri sağlama başvurusunu reddetti. İki yıl sonra, ajans China Telecom Americas'ın lisansını iptal ederek, ABD'de telekom hizmetleri sağlamasını yasakladı.

Kararlar, ABD Senatörleri Tom Cotton ve Charles Schumer'in Eylül 2019'da FCC'yi China Telecom ve China Unicom'un ABD'de faaliyet göstermelerine izin veren onaylarını gözden geçirmeye çağırmasının ardından alındı.

Altı ABD Yürütme Şubesi kurumu (yani Adalet, İç Güvenlik, Savunma, Eyalet, Ticaret ve ABD Ticaret Temsilciliği) ayrıca FCC'den China Telecom Americas'ın Nisan 2020'de önemli siber güvenlik riskleri nedeniyle ülkede faaliyet göstermesini yasaklamasını istedi.

Bunlar, son yıllarda haber yapan Çin destekli telekom şirketlerinden ABD ulusal güvenliğine yönelik ilk tehditler değil.

İki yıl önce, Şubat 2020'de Huawei ve ABD'deki iki yan kuruluşu, ABD Adalet Bakanlığı tarafından ticari sırları çalmak ve Hırsız Etkilenen ve Yolsuzluk Örgütleri Yasasını (RICO) ihlal etmekle suçlandı.


Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/us-bans-major-chinese-telecom-over-national-security-risks/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

ABD, Ulusal Güvenlik Riskleri Nedeniyle Büyük Çin Telekomunu Yasakladı

2 min