sosyal medya dolandırıcılığı

FTC Raporlarına Göre Amerikalılar 2021’de Sosyal Medya Dolandırıcılığından 770 Milyon Dolar Kaybetti

ABD Federal Ticaret Komisyonu'ndan (FTC) bir rapor, 2021'de Amerikalıların sosyal medya dolandırıcılıklarından 770 milyon dolar kaybettiğini ortaya koydu.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), 2021'de Amerikalıların sosyal medya dolandırıcılıklarından 770 milyon dolar kaybettiğini açıkladı. Bu veriler, netizenlerin sosyal medya aracılığıyla artan maruz kalmasının sonucudur.

ABD ajansı, sosyal medya dolandırıcılığının kurbanı olan ABD'li tüketicilerden 95.000'den fazla rapor aldı; bu, bildirilen kayıplara göre 18 kat ve 2020'ye kıyasla iki kattan fazla bir artışa işaret ediyor.

2021'de sosyal medya dolandırıcılığına para kaybettiğini bildiren kişilerin %25'inden fazlası, sosyal medyada bir reklam, gönderi veya mesajla başladığını söyledi.

FTC'ye göre, 2021'de en çok 18 ila 39 yaş arasındaki kişiler bu dolandırıcılığa maruz kaldı.

Bildirilen dolandırıcılıkların çoğu, sahte yatırım fırsatlarını teşvik etti ve çoğu durumda, kurbanları yatırım yapmaya teşvik etmek için sözde arkadaşlar olarak doğrudan temas kurdular. Dolandırıcılar, insanları büyük getiri vaatleriyle genellikle kripto para olmak üzere para göndermeleri için kandırdı.

Romantizm dolandırıcılığı en karlı ikinci sosyal medya dolandırıcılığıydı, 2021'de çevrimiçi bir aşk dolandırıcılığına para kaybettiklerini söyleyenlerin üçte birinden fazlası bunun Facebook veya Instagram'da başladığını açıkladı. 

En fazla dolandırıcılık raporu, pazarlanan ürünlerin teslim edilmediği çevrimiçi alışveriş dolandırıcılıklarıyla ilgilidir.

Kaybedilen dolarlar listesinin başında yatırım ve romantizm dolandırıcılığı gelirken, en fazla rapor, sosyal medyada pazarlandığını gördükleri bir şeyi satın almaya çalışırken dolandırıldıklarını söyleyen kişilerden geldi. Aslında, 2021'de sosyal medya dolandırıcılıklarında kaybedilen para raporlarının %45'i çevrimiçi alışverişle ilgiliydi." FTC'nin raporunu okur. "Bu raporların yaklaşık %70'inde insanlar, genellikle bir reklam gördükten sonra sipariş verdiklerini ancak ürünü hiç almadıklarını söyledi. Hatta bazı raporlar, insanları benzer web sitelerine yönlendiren gerçek çevrimiçi perakendecilerin kimliğine bürünen reklamları bile tanımladı. İnsanlar teslim edilmeyen ürünlerle ilgili raporlarında belirli bir sosyal medya platformu belirlediklerinde, 10 kişiden yaklaşık 9'u Facebook veya Instagram olarak adlandırdı.

social media fraud

FTC'ye göre, yatırım dolandırıcılığı, aşk dolandırıcılığı ve çevrimiçi alışveriş dolandırıcılığı 2021'de sosyal medya dolandırıcılıklarında bildirilen kayıpların %70'inden fazlasını oluşturuyor.

Aşağıda, sosyal medya sahtekarlıklarından kaçınmak için FTC tarafından paylaşılan en iyi uygulamaların bir listesi bulunmaktadır:

  • Sosyal medyada gönderilerinizi ve bilgilerinizi kimlerin görebileceğini sınırlayın. Tüm platformlar, sosyal medyadaki faaliyetlerinizden hakkınızda bilgi toplar, ancak   bazı kısıtlamalar belirlemek için gizlilik ayarlarınızı ziyaret edin.
  • Hedefli reklamcılığı devre dışı bırakıp bırakamayacağınızı kontrol edin. Bazı platformlar bunu yapmanıza izin verir.
  • Bir arkadaşınızdan bir fırsat veya acil para ihtiyacı hakkında bir mesaj alırsanız, onları arayın. Hesapları saldırıya uğramış olabilir - özellikle sizden kripto para birimi, hediye kartı veya banka havalesi ile ödeme yapmanızı isterse. Dolandırıcılar sizden bu şekilde ödeme yapmanızı ister.
  • Biri sosyal medyanızda belirir ve bir arkadaşlık veya romantizm başlatmanız için acele ederse, yavaşlayın. Romantik dolandırıcılık hakkında bilgi  edinin. Ve asla şahsen tanışmadığınız birine para göndermeyin.
  • Satın almadan önce firmayı kontrol edin. Adını ve "aldatmaca" veya "şikayet" için çevrimiçi arama yapın.

Kaynak: https://securityaffairs.co/wordpress/127383/cyber-crime/social-media-frauds-ftc.html


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

FTC Raporlarına Göre Amerikalılar 2021'de Sosyal Medya Dolandırıcılığından 770 Milyon Dolar Kaybetti

3 min