ukrayna

Ukrayna, Rus Varlıklarını Hacklemek İçin “BT Ordusunu” İşe Aldı, 31 Hedef Listeledi

Ukrayna, devlet kurumları, kritik altyapı ve bankalar da dahil olmak üzere otuz bir Rus kuruluşuna siber saldırılar düzenlemek için güvenlik araştırmacıları ve bilgisayar korsanlarından oluşan gönüllü bir "BT ordusu" kuruyor.

Cumartesi öğleden sonra, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhaylo Fedorov, siber cephede Rusya'ya karşı operasyonel görevler yürütecek bir "BT Ordusu" için gönüllü "dijital yeteneklere" ihtiyaçları olduğunu açıkladı.

Kısa bir süre sonra, BT Ordusunun operasyonlarını organize etmek için oluşturulan bir Telegram kanalı, Rus hedeflerinin bir listesini yayınladı.

Bu liste, Rus devlet kurumları, devlet IP adresleri, devlet depolama cihazları ve posta sunucuları, üç banka, kritik altyapıyı destekleyen büyük şirketler ve hatta popüler Rus arama motoru ve e-posta portalı Yandex dahil olmak üzere 31 hedefi içermektedir.

Ukrayna, Rus Varlıklarını Hacklemek İçin “BT Ordusunu” İşe Aldı, 31 Hedef Listeledi Click to Tweet

BT Ordusu, Savunma Bakanlığı'nın Rusya'ya karşı siber saldırılara yardımcı olmak için Ukrayna'nın yeraltı hacker topluluğunu işe almaya başlamasından kısa bir süre sonra geldi.

Bu eylem çağrısı, Facebook'ta bir başvuru formu paylaşan Cyber Unit Technologies'in kurucusu Yegor Aushev aracılığıyla yayınlandı.

Aushev, dünya çapındaki bilgisayar korsanlarının Ukrayna'ya, hatta Rusya'dan gelenlere bile yardım etmek için kaydolduğunu iddia ediyor.

ukrayna

Gönüllü bilgisayar korsanlarının ve güvenlik araştırmacılarının işe alınmasının, hedeflenen siteler üzerinde bir miktar etkisi olduğu görülüyor.

Bugün, Kremlin, Devlet Duması ve Savunma Bakanlığı web siteleri,  dağıtılmış hizmet reddi saldırıları gibi görünen şeylerde çevrimdışıydı.

BT Ordusuna katılmalı mısınız?

TV'de veya sosyal medyada Rusya'nın Ukrayna'yı işgal ettiği görüntülerini izlerken, "BT ordusuna" katılma ve Rus varlıklarına karşı siber saldırılar düzenleme cezbedici olabilirsiniz.

Ancak, hizmet reddi saldırıları gerçekleştirmenin, ağları ve bilgisayarları ihlal etmenin ve web sitelerini tahrif etmenin, hedef ne olursa olsun çoğu ülkede hala yasa dışı olduğunu hatırlamak önemlidir.

Ayrıca, siber güvenlik firması Dragos'un CEO'su Robert Lee'nin açıkladığı gibi, aynı varlığı hedef alan birçok el, yasal kolluk kuvvetleri ve devlet operasyonlarını ve ABD hükümetiyle yasal anlaşmaları olan siber güvenlik şirketlerinin faaliyetlerini tehlikeye atabilir.

Ukrayna'ya yardım eden hükümetler, Rus varlıklarını hedef alan siber faaliyetlere göz yumabilirken, bunu yapmadan önce saldırıların yasal sonuçlarını düşünmek çok önemlidir.

IT Army Telegram kanalı ayrıca, insanların Ukrayna'ya yönelik saldırının videolarını sosyal medyada, YouTube'da ve bu çatışma sırasında onlara yardım etmenin başka bir yolu olarak reklamlar aracılığıyla paylaştığını öne sürüyor.


Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/ukraine-recruits-it-army-to-hack-russian-entities-lists-31-targets/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Ukrayna, Rus Varlıklarını Hacklemek İçin "BT Ordusunu" İşe Aldı, 31 Hedef Listeledi

2 min