namecheap

Namecheap, Ruslar İçin Hizmetleri Sonlandırıyor, Alan Adlarını Taşımalarını İstiyor

Alan adı kayıt kuruluşu Namecheap, Rusya'da kayıtlı müşterilere e-posta göndererek Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle artık onlara hizmet sağlamayacağını bildirdi.

Şirket, bugün erken saatlerde gönderilen e-postalarda "Ne yazık ki, Rus rejiminin Ukrayna'daki savaş suçları ve insan hakları ihlalleri nedeniyle artık Rusya'da kayıtlı kullanıcılara hizmet vermeyeceğiz" diyor.

"Bu savaşın konuyla ilgili kendi görüşlerinizi veya düşüncenizi etkilemeyebileceğine üzülsek de, gerçek şu ki, otoriter hükümetiniz insan hakları ihlalleri yapıyor ve savaş suçları işliyor, bu yüzden bu bizim aldığımız bir politika kararıdır ve arkasında duracağız. "

Namecheap ayrıca Rus kullanıcılardan üst düzey alan adlarını 6 Mart'a kadar diğer sağlayıcılara taşımalarını istedi ve taşınma konusunda yardım isteyenlere yardım etmeyi teklif etti.

Şirket, etkilenen tüm etki alanlarının otomatik olarak 403 Yasak HTTP hatalarını gösterecek şekilde yapılandırılacağını da ekledi.

Namecheap, Ruslar İçin Hizmetleri Sonlandırıyor, Alan Adlarını Taşımalarını İstiyor Click to Tweet

Namecheap, "Bizde üst düzey alan adlarınız varsa, bunları 6 Mart 2022'ye kadar başka bir sağlayıcıya aktarmanızı rica ediyoruz."

"Ek olarak ve hemen geçerli olmak üzere, artık .ru, .xn--p1ai (рф), .by, .xn bölgelerinde başka bir kayıt şirketi tarafından sağlanan bir alan adı ile Namecheap Hosting, EasyWP ve Özel E-posta'yı kullanamayacaksınız. --90ais (бел), ve .su.

"Tüm web siteleri 403 Yasak olarak çözülecek, ancak başka bir sağlayıcıya transferinizde size yardımcı olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz."

Namecheap
Namecheap sonlandırma e-postası

Namecheap'in CEO'su, Ruslara, şirketin aynı hizmetleri almak için seçebilecekleri çok sayıda başka sağlayıcıya sahip olma kararına kızdığını da söyledi. 

Namecheap CEO'su Richard Kirkendall, "Alan adlarını engellemedik, insanlardan taşınmalarını istiyoruz. Altyapı hizmetleri söz konusu olduğunda çok sayıda başka seçenek var, bu yüzden bu 'platformdan çıkmak' değil," dedi.

"Öfkelenen insanlar, kendi hükümetlerini davaya işaret etmeliler. Bazılarının hareket etmesi için daha fazla ek süre gerekiyorsa, bunu sağlayacağız."

Namecheap, ABD merkezli bir teknoloji şirketi ve 18 ülkede 1.700'den fazla çalışanı olan ICANN tarafından akredite edilmiş bir alan adı kayıt kuruluşudur.

Dünya çapında 2 milyondan fazla müşteriye alan kaydı, DNS, web barındırma ve diğer hizmetler sağlar ve 14 milyondan fazla alanı yönetir.


Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/technology/namecheap-terminates-services-for-russians-asks-them-to-move-domains/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Namecheap, Ruslar İçin Hizmetleri Sonlandırıyor, Alan Adlarını Taşımalarını İstiyor

2 min