rus-uzay-ajansi-uydulari-hacklemenin-bir-savas-eylemi-oldugunu-soyledi

Rus Uzay Ajansı, Uyduları Hacklemenin Bir Savaş Eylemi Olduğunu Söyledi

Rus uzay ajansı direktörünün bir TV röportajında söylediği gibi, Rusya, Rus uydu altyapısını hedef alan herhangi bir siber saldırıyı bir savaş eylemi olarak değerlendirecek.

Rus Roscosmos Devlet Uzay Kurumu'nun şu anki başkanı Dmitry Rogozin, bu tür girişimlerin de suç olarak değerlendirileceğini ve Rusya'nın kolluk kuvvetleri tarafından soruşturulacağını da sözlerine ekledi.

Rogozin, Rossiya 24'te (VGTRK) "Çünkü herhangi bir ülkenin uydu grubunu devre dışı bırakmak genellikle bir savaş nedenidir, yani savaşa gitmek için bir nedendir. Ve bunu organize edenleri de arayacağız" dedi.

"İlgili ceza davalarının açılması için gerekli tüm materyalleri Federal Güvenlik Servisi, Soruşturma Komitesi ve Başsavcılık'a göndereceğiz."

Bilgisayar korsanları tarafından doğrudan vurulmasa da, uydu sistemleri daha önce Rus destekli Turla siber casusluk grubunun uzak bölgelere kötü amaçlı yazılım dağıtmak için uydu İnternet bağlantılarını ele geçirmesiyle ünlü siber saldırılarda kullanılmıştı.

Rus Uzay Ajansı, Uyduları Hacklemenin Bir Savaş Eylemi Olduğunu Söyledi Click to Tweet

Çin sponsorluğundaki Lotus Blossom ayrıca bir Güneydoğu Asya uydu iletişim operatörünün uyduları izlemek ve kontrol etmek için kullanılan sistemlerini hedef aldı ve bulaştırdı.

Rogozin, Roscosmos hackini yalanladı

Pazartesi günü, Anonim bağlantılı Ağ Taburu 65 (NB65), bazı Roscosmos sunucularını hacklediğini ve kapattığını iddia etti.

Rogozin, Rus uzay ajansının faaliyet kontrol merkezlerinin normal şekilde çalıştığını söyleyerek iddiaları yalanladı ve NB65'i "dolandırıcılar ve küçük dolandırıcılar" olarak adlandırdı.

İki gün sonra, Roscosmos Çarşamba günü, Reuters'in ilk bildirdiği gibi OneWeb uydularının (İnternet geniş bant hizmetleri sağlayan gelecekteki dünya çapında bir ağın parçası) askeri amaçlarla kullanılmayacağına dair garanti istedi.

Rogozin, bu hafta 36 OneWeb uydusunu yörüngeye yerleştirmeyi planlayan Soyuz roketinin, Birleşik Krallık hükümeti OneWeb'den çekilip payını satmadıkça fırlatılmayacağını da sözlerine ekledi.

Ancak, bu talepler daha sonra herhangi bir müzakereyi reddeden ve Birleşik Krallık hükümetinin payını satmayacağını söyleyen Birleşik Krallık İş ve Enerji Bakanı Kwasi Kwarteng tarafından reddedildi.

Rogozin, "Size düşünmeniz için iki gün veriyorum. Sistemin askeri olmayan kullanımının garantisi olmayacak - sistem olmayacak" diye yanıtladı.


Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/russian-space-agency-says-hacking-satellites-is-an-act-of-war/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Rus Uzay Ajansı, Uyduları Hacklemenin Bir Savaş Eylemi Olduğunu Söyledi

2 min