ukrayna

Ukrayna, Hacklenen Yerel Hükümet Siteleri Üzerinden Yayılan Sahte Haberlere Karşı Uyardı

Ukrayna Güvenlik Servisi (SSU), bugün "düşman" bilgisayar korsanlarının, Ukrayna'nın teslim olduğu ve Rusya ile bir barış anlaşması imzaladığı yönündeki söylentileri yaymak için güvenliği ihlal edilmiş yerel yönetim ve bölgesel yetkililerin web sitelerini kullandığını söyledi.

SSU bunu, Ukrayna Devlet Özel İletişim ve Bilgi Koruma Servisi (SSSCIP) tarafından Ukraynalı Twitter kullanıcılarına dağıtılan bir tweette açıkladı.

SSU, Reuters'in ilk bildirdiği gibi, "UYARI! BİR SAHTE DAHA! Düşman, bölgesel yetkililerin ve yerel yönetimlerin bazı yerlerine girdi ve bu siteler aracılığıyla 'Rusya ile bir barış anlaşması imzalanması' iddiasıyla ilgili yalanlar yaydı," dedi.

Ukrayna Parlamentosu da benzer bir uyarı yayınladı ve Kherson'daki Public Broadcaster News'in Ukrayna'nın teslim olması ve "Rusya Federasyonu ile barış anlaşmasının imzalanması" hakkında dezenformasyon yayma planlarıyla devralındığını söyledi.

Ukrayna, Hacklenen Yerel Hükümet Siteleri Üzerinden Yayılan Sahte Haberlere Karşı Uyardı Click to Tweet

SSU Salı günü, Rusya Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanlığı'nın (GRU olarak da bilinir) sahte bilgileri yaymak için Telegram kanallarını kullandığı konusunda uyardı.

ukraine fake news

Ukrayna ayrıca kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım saldırılarının da hedefi oldu

Rusya'nın işgalinden bu yana, Ukrayna ağları ve kuruluşları sürekli bir siber saldırı barajı altında.

Ukrayna Bilgisayar Acil Müdahale Ekibi (CERT-UA) ve Facebook, Ukraynalı yetkililere ve askeri personele yönelik kimlik avı kampanyaları konusunda uyardı.

Her ikisi de bu kampanyaları UNC1151 veya Ghostwriter olarak izlenen ve Mandiant araştırmacıları tarafından Belarus hükümetine yüksek güven ile bağlanan bir bilgisayar korsanlığı grubuna bağladı.

Çarşamba günü, siber güvenlik firması Proofpoint, Ukraynalı mültecilere yardım eden Avrupa hükümet personelini hedef alan mızraklı oltalama saldırılarını tespit ettiğini söyledi. Bu kampanya, Temmuz 2021 kimlik avı saldırılarıyla uyumludur ve muhtemelen Ghostwriter bilgisayar korsanlığı grubuna da yöneliktir.

SSSCIP'in savaşın başlamasından bir gün sonra açıkladığı gibi, bu tür saldırılarda hedef alınan tek kişi Ukraynalı yetkililer değil.

Bu uyarılar, fidye yazılımı tuzakları ve yıkıcı HermeticWiper ve WhisperGate silecek kötü amaçlı yazılımları kullanan kötü amaçlı yazılım saldırılarının hemen ardından gelir   ve hedeflerin cihazlarındaki verileri yok etmeyi ve bunları önyüklenemez hale getirmeyi amaçlar.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov da hafta sonu, ülkenin "siber cephede savaşmasına" yardımcı olacak bir "BT ordusu" kurulduğunu duyurdu.


Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/ukraine-says-local-govt-sites-hacked-to-push-fake-capitulation-news/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Ukrayna, Hacklenen Yerel Hükümet Siteleri Üzerinden Yayılan Sahte Haberlere Karşı Uyardı

2 min