fidye yazılımı

ABD’ye İade Edilen Ukraynalı Hacker, REvil Fidye Yazılımı Saldırılarıyla Bağlantılı

Rusya merkezli REvil fidye yazılımı grubuyla bağlantılı Ukrayna vatandaşı Yaroslav Vasinskyi, geçen Temmuz ayında Kaseya da dahil olmak üzere birçok şirkete yönelik dosya şifreleme kötü amaçlı yazılım saldırılarını gerçekleştirmedeki rolü nedeniyle ABD'ye iade edildi.

22 yaşındaki kişinin daha önce Ekim 2021'de Polonya'da tutuklanması, ABD Adalet Bakanlığı'nın (DoJ) bilgisayarlarla bağlantılı dolandırıcılık ve ilgili faaliyetlerde bulunmak, korunan bilgisayarlara zarar vermek ve para işlemek için komplo kurmakla suçlanmasına yol açtı.

Fidye yazılımı, siber suç aktörlerinin kurbanların verilerini şifrelediği ve verileri kurtarmak için parasal bir ödeme karşılığında rehin aldığı, çalınan bilgilerin çevrimiçi olarak yayınlanamadığı veya diğer üçüncü taraflara satılmadığı şantajın dijital eşdeğeridir.

Adalet Bakanlığı'na göre, JBS ve Kaseya'ya yönelik manşetlere konu olan saldırılara ek olarak, REvil'in bulaşmasını 175.000'den fazla bilgisayara yaydığı ve gruba en az 200 milyon dolar sanal para fidye ödediği söyleniyor.

ABD’ye İade Edilen Ukraynalı Hacker, REvil Fidye Yazılımı Saldırılarıyla Bağlantılı Click to Tweet

ABD ile Polonya arasındaki suçluların iadesi anlaşması uyarınca 3 Mart'ta Dallas şehrine nakledilen Vasinskyi'nin suçlamaları Teksas'ın Kuzey Bölgesi'nde resmen okundu. Vasinskyi tüm suçlamalardan suçlu bulunursa toplam 115 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

İddianameye göre, davalının dünya genelinde Kaseya'nın 1.500 müşterisini hedef alan bir tedarik zinciri saldırısı yoluyla Sodinokibi/REvil fidye yazılımını dağıtmaktan ve kilitli siteye geri erişim elde etmek karşılığında bir bitcoin fidye talep etmekten sorumlu olduğu iddia ediliyor. 

Başsavcı Yardımcısı Lisa O. Monaco, "Bu sanık, Kaseya'ya denizaşırı ülkelerden fidye yazılımı saldırısını gerçekleştirdikten sadece sekiz ay sonra, adaletle yüzleşmek için Dallas mahkeme salonuna geldi" dedi. Saldırıya uğradığımızda, nerede olurlarsa olsunlar siber suçluların peşine düşmek için buradaki ve yurtdışındaki ortaklarımızla birlikte çalışacağız” dedi.


Kaynak: https://thehackernews.com/2022/03/ukrainian-hacker-linked-to-revil.html


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

ABD'ye İade Edilen Ukraynalı Hacker, REvil Fidye Yazılımı Saldırılarıyla Bağlantılı

2 min