iot güvenliği

BT Cihazlarının Üreticileri, Güvenlik Söz Konusu Olduğunda Adımlarını Atmalı

Sequitur Laboratuarlarındaki uzmanları tahminine göre önümüzdeki 6 yıl içinde küresel IoTpazarında öngörülen önemli bir büyüme ile, daha sonra uçtaki cihazları saldırılara karşı koruma, üretim süreci boyunca güvenli ve emniyetli ve ürünün ömrü boyunca güvenli bir şekilde yönetilen ihtiyaç benzer bir yörünge izleyecektir.

Son raporlar, Akıllı Sensörlere artan talebin itici faktörleri, Akıllı Şehirlerin gelişimi ve AI alanındaki endüstri gelişmeleri, Bileşik Yıllık Büyüme Oranı ile çoğalmaya devam ederken, küresel IoT pazarının 2027 yılına kadar yaklaşık 1,5 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini gösteriyor. Tahmin döneminde yüzde 24,9.

Bu pazar büyümesi, cihazlar çevrimiçi hale geldikçe kuruluşların siber saldırılara karşı giderek daha savunmasız kalması nedeniyle IoT güvenlik pazarında benzer bir oranda bir artışa neden olacak . Cihaz üreticileri, güvenlik çözümlerini IoT cihazlarıyla entegre ederek müşterilere tehditlere karşı gerçek zamanlı koruma sağlayabilecek.

Güvenli IoT cihazlarının önemi

Bağlı cihazlar işletmelere pek çok fayda sağlarken, genel ağlara ve internete bağlı olma zorunluluğu onları saldırılara karşı özellikle savunmasız bırakıyor. Siber suçluların bağlı sistemlere sızma yeteneği kârlı bir çaba olmaya devam ederken, IoT özellikli ortamlara ve altyapıya yönelik artan saldırılara bakın.

Uygun güvenlik protokolleri olmadan eski teknoloji üzerine kurulu IoT cihazları, istismar için olgunlaşmış yumuşak hedefler olmaya devam ediyor. Cihaz üreticileri, bağlı cihazlara yönelik tehditleri ele almak için güvenlik paketleri uygulayana kadar, 2022'de hem özel işletmelere hem de kamu kurumlarına yönelik daha yüksek profilli bilgisayar korsanlığı ve saldırı vakaları görmeyi bekliyoruz.

2022'ye sadece birkaç hafta kala, belirli bazı alanlarda artan bir aktivite öngörülmektedir. Aşağıda, önümüzdeki 12 ay içinde gerçekleşmesi beklenen üç tahmin bulunmaktadır:

  • Müşteriler ve hükümetler, IoT güvenliği konusunda proaktif hale geliyor: Devlet ve standart kuruluşları yönergeler yayınladıkça sektörler arasında güvenlik ihtiyaçları konusunda daha fazla farkındalık. PSA ve SESIP gibi standartlar yeni değil, zorunlu hale gelecek. IoT Siber Güvenlik İyileştirme Yasası ve Biden'ın yürütme emri sayesinde önemli farkındalık. Etkileyici olan yeni önerinin örnekleri, yeni nesil karşılıklı kimlik doğrulama ve karşılıklı olarak doğrulanmış komuta ve kontrol yöntemlerinin özü olan sıfır güven mimarisinin benimsenmesidir .
  • Uç yapay zekanın korunması ön plana çıkıyor : Yapay zeka özellikli uç cihaz pazarı genişleyecek. Birden fazla fiyat/performans noktasında daha fazla cihaz kullanıma sunulacak ve verilerin büyük çoğunluğu, 2022'de hızlanarak, uçtaki akıllı cihazlar tarafından işlenecek. Ek olarak, akıllı altyapı yatırımları artacak ve yeni teknolojilerin dikkate alınmasına yol açacaktır. ve siber güvenliğe uçtan uca bir yaklaşım.
  • IoT birden fazla sektörde büyümeye hazırlanıyor – Tarım, sağlık, endüstriyel, tüketici ve otomobil: Hükümetler ve standartlar kuruluşları sürekli yeni yönergeler yayınladıkça, güvenlik ihtiyaçları konusunda daha fazla farkındalık sektörler arasında genişleyecektir.

Uç cihazları hedefleyen siber saldırı tehdidi artacak

IoT cihaz geliştirmedeki artış nedeniyle, önümüzdeki yıl uç cihazları hedef alan siber saldırı tehdidi de önemli ölçüde artacaktır. Uç cihazlar, son 5 yıldır ağları veya sistemleri tehlikeye atmak için saldırı vektörleri olarak kullanılmıştır. Siber suçlu bir uç cihaza eriştiğinde, kesinti süresine, gelir kaybına ve bir kuruluşun itibarının zedelenmesine neden olmak için operasyonel faaliyetleri hızlı ve kolay bir şekilde kesintiye uğratabilir. Fikri mülkiyet çalınabilir ve fidye için tutulabilir.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde milyarlarca yeni IoT cihazının çevrimiçi hale gelmesi beklenirken, IoT satıcılarının ürünlerini tehlikeye atılma riski olmadan tasarlaması, üretmesi ve dağıtması gerektiğinden, bu cihazların güvenliğini sağlamak çok önemli bir alan haline geldi.

Sequitur Labs CEO'su Phil Attfield , "Evlerin ön kapılarında kilit bulunmasının bir nedeni var" dedi . “Anahtar giriş noktasına böyle bir güvenlik cihazının takılı olmaması, mülkünüze yardım etmek gibi saf niyetleri olmayan kişiler için bir davettir. Aynısı, özellikle internete bağlananlar olmak üzere herhangi bir teknoloji cihazı için de geçerlidir.

“IoT cihazlarının benimsenmesi önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli ölçüde artmaya devam edecek. Cihaz üreticilerinin, müşterilerinin iş açısından kritik altyapılarına istenmeyen izinsiz girişlere karşı koruma sağlamak için bir güvenlik paketi eklememeleri duyulmamış bir şeydi. Bu nedenle, cihazın benimsenmesindeki artışla birlikte adım adım gömülü güvenlik çözümlerinde beklenen bir artışın gerçekleşmesini görüyoruz.”


Kaynak: https://www.helpnetsecurity.com/2021/12/27/secure-iot-devices/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

BT Cihazlarının Üreticileri, Güvenlik Söz Konusu Olduğunda Adımlarını Atmalı

4 min