siber saldırı

İngiltere Savunma Akademisi’ne Siber Saldırı ‘Önemli’ Hasara Neden Oldu

Eski kıdemli memur, MoD eğitim okul sistemlerinin çözülmemiş hackinin başarılı olmadığını, ancak yine de maliyetleri olduğunu söyledi.

Emekli bir yüksek rütbeli subay, Birleşik Krallık Savunma Akademisi'ne yapılan bir siber saldırının "önemli" hasara yol açtığını açıkladı.

Ağustos ayında silahlı kuvvetlerden ayrılan Hava Mareşali Edward Stringer, Sky News'e Mart 2021'de keşfedilen saldırının Savunma Akademisi'nin ağını yeniden inşa etmek zorunda kaldığı anlamına geldiğini söyledi.

Sky'ın bildirdiğine göre, suçluların veya Çin, Rusya, İran veya Kuzey Kore gibi düşman bir devletin sorumlu olup olmadığını bilmediğini, ancak hasarın aylar sonra henüz tam olarak düzeltilmediğini söyledi.

Stringer şunları söyledi: "Bunlardan herhangi biri olabilir veya gerçek bir suç örgütü olan bir fidye yazılımı saldırısı için bir güvenlik açığı bulmaya çalışan biri olabilir."

Şunları ekledi: “Operasyonel çıktı için maliyetler vardı. Personelimizin bu hasarı onarmak zorunda kaldıklarında yapabileceklerinin fırsat maliyetleri vardı.

“Ağı yeniden inşa etmek için öne çıkarmak zorunda olduğumuz parayı neye harcıyor olabiliriz? Sokaklarda ceset yok ama yine de bazı hasarlar var.”

Sky News, akademinin ağında hiçbir hassas bilginin saklanmadığını bildirdi.

Shrivenham, Oxfordshire merkezli okul, yılda 28.000 askeri personel, diplomat ve memura eğitim veriyor ve pandemi sırasında daha fazla çevrimiçi ortama taşındı.

Stringer, ordudan ayrılmasından bu yana ilk kez Sky ile yaptığı röportajda, "olağandışı aktivitenin" ilk olarak Serco dış kaynak şirketi için çalışan müteahhitler tarafından keşfedildiğini ve "alarm zillerinin" çalmaya başladığını söyledi.

Çıkışa "ağımızda, oldukça hızlı bir şekilde hain sebepler gibi görünen şeyler için oradaymış gibi görünen dış ajanlar" olduğunu söyledi.

Ancak saldırının başarılı olmadığını ve bilgisayar korsanlarının akademiyi diğer Savunma Bakanlığı (MoD) sistemlerine "arka kapı" olarak kullanmış olabileceklerini, ancak okulun ötesinde herhangi bir ihlal olmadığını açıkladı.

Aynı zamanda müşterek kuvvet geliştirme genel müdürü olan ve ordunun savaşın geleceğine nasıl uyum sağlayacağı konusunda düşünmeye yönlendiren Stringer, saldırının savaş eşiğinin altına düşen, sözde gri bir zarar bölgesine düştüğünü söyledi.

Sky, bir üniversite alanı gibi olan sitenin tamamen yeniden inşa edilmesi gerektiğini ve bu görevin halen devam ettiğini söyledi.

Sky News, GCHQ'nun bir şubesi olan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'nin de saldırıdan haberdar edildiğini bildirdi.

Bir MoD sözcüsü şunları söyledi: "Mart 2021'de Savunma Akademisi BT altyapısını etkileyen bir olaydan haberdar olduk. Hızlı harekete geçtik ve daha geniş Savunma Bakanlığı BT ağı üzerinde hiçbir etki olmadı. Savunma Akademisi'nde öğretim devam etti.”


Kaynak: https://www.theguardian.com/uk-news/2022/jan/02/cyber-attack-on-uks-defence-academy-caused-significant-damage


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

İngiltere Savunma Akademisi'ne Siber Saldırı 'Önemli' Hasara Neden Oldu

2 min