exchange 2022 yama

Microsoft, Exchange 2022 Hatası İçin Acil Durum Düzeltmesi Yayınladı

Microsoft, şirket içi Microsoft Exchange sunucularında e-posta dağıtımını bozan bir 2022 yılı hatası için bir acil durum düzeltmesi yayınladı.

2022 yılı gelip saat gece yarısını vurduğunda, dünya çapındaki Exchange yöneticileri sunucularının artık e-posta teslim etmediğini keşfetti. Araştırdıktan sonra, postanın kuyrukta takıldığını ve Windows olay günlüğünün aşağıdaki hatalardan birini gösterdiğini buldular.

Log Name: Application
Source: FIPFS
Logged: 1/1/2022 1:03:42 AM
Event ID: 5300
Level: Error
Computer: server1.contoso.com
Description: The FIP-FS "Microsoft" Scan Engine failed to load. PID: 23092, Error Code: 0x80004005. Error Description: Can't convert "2201010001" to long.
Log Name: Application
Source: FIPFS
Logged: 1/1/2022 11:47:16 AM
Event ID: 1106
Level: Error
Computer: server1.contoso.com
Description: The FIP-FS Scan Process failed initialization. Error: 0x80004005. Error Details: Unspecified error.

Bu hatalar, Microsoft Exchange'in FIP-FS virüsten koruma tarama altyapısının sürümünü denetlemesinden ve tarihi imzalı bir int32 değişkeninde saklamaya çalışmasından kaynaklanır.

Ancak bu değişken, 1 Ocak 2022 gece yarısı için yeni tarih değeri olan 2,201,010,001 değerinden küçük olan yalnızca 2,201,010,001 maksimum değerini depolayabilir.

Bu nedenle, Microsoft Exchange, AV tarama sürümünü kontrol etmeye çalıştığında, bir hata oluşturacak ve kötü amaçlı yazılım motorunun çökmesine neden olacaktır.

Microsoft bir blog gönderisinde, "İmza dosyasına karşı gerçekleştirilen sürüm denetimi, kötü amaçlı yazılım motorunun çökmesine ve dolayısıyla iletilerin aktarım kuyruklarında takılmasına neden oluyor" dedi.

Microsoft geçici düzeltme yayınladı

Microsoft, sorunu otomatik olarak gideren bir güncelleştirme üzerinde çalışırken müşterinin işlem yapmasını gerektiren geçici bir düzeltme yayımladı.

Bu düzeltme, 'Reset-ScanEngineVersion.ps1' adlı bir PowerShell betiği biçiminde gelir. Komut dosyası yürütüldüğünde, Microsoft Filtreleme Yönetimi ve Microsoft Exchange Taşıma hizmetlerini durduracak, eski AV motoru dosyalarını silecek, yeni AV motorunu indirecek ve hizmetleri yeniden başlatacaktır.

Düzeltmeyi uygulamak üzere otomatik komut dosyasını kullanmak için kuruluşunuzdaki her şirket içi Microsoft Exchange sunucusunda şu adımları uygulayabilirsiniz:

  1. https://aka.ms/ResetScanEngineVersion adresinden Reset-ScanEngineVersion.ps1 komut dosyasını indirin.
  2. Yükseltilmiş bir Exchange Yönetim Kabuğu açın.
  3. Set-ExecutionPolicy -ExecutionPolicy RemoteSigned çalıştırarak PowerShell betikleri için yürütme ilkesini değiştirin.
  4. Komut dosyasını çalıştırın.
  5. Tarama motorunu daha önce devre dışı bıraktıysanız Enable-AntimalwareScanning.ps1 komut dosyasını kullanarak yeniden etkinleştirin.

Microsoft, kuruluşun boyutuna bağlı olarak bu işlemin biraz zaman alabileceği konusunda uyarıyor.

Microsoft ayrıca, yöneticilerin tarama motorunu manuel olarak güncellemek için kullanabilecekleri adımlar sağlamıştır.

Komut dosyasını çalıştırdıktan sonra Microsoft, e-postanın yeniden teslim edilmeye başlayacağını, ancak sıraya takılan e-posta miktarına bağlı olarak tamamlanması biraz zaman alabileceğini söylüyor.

Microsoft ayrıca yeni AV tarama motorunun 2112330001 sürüm numarası olacağını ve mevcut olmayan bir tarihe atıfta bulunacağını ve yöneticilerin endişelenmemesi gerektiğini açıklıyor.

Microsoft, "Yeni güncellenen tarama motoru Microsoft tarafından tam olarak destekleniyor. Bu dizi üzerinde daha uzun süre çalışmamız gerekse de, tarama motoru sürümü geri alınmadı, bunun yerine bu yeni diziye aktarıldı" dedi.

"Tarama motoru bu yeni sırada güncellemeleri almaya devam edecek."


Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/microsoft-releases-emergency-fix-for-exchange-year-2022-bug/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Microsoft, Exchange 2022 Hatası İçin Acil Durum Düzeltmesi Yayınladı

3 min