nobel foundation ddos

Nobel Vakfı Sitesi Ödül Gününde DDoS Saldırısına Uğradı

Nobel Vakfı ve Norveç Nobel Enstitüsü, 10 Aralık 2021'deki ödül töreni sırasında ortaya çıkan bir siber saldırıyı açıkladı.

Nobel, fizik, kimya, fizyoloji, tıp, edebiyat ve barış alanlarındaki çalışmaları olağanüstü olan ve özellikle insanlığa faydalı olduğu düşünülen kişilere verilen yıllık bir ödüldür.

Nobel ödül töreni Oslo ve Stockholm'den canlı yayınlanıyor ve bu nedenle DDoS saldırıları video akışını kesintiye uğratabilir ve muhtemelen kurumun prestijine zarar verebilir.

Nobel ödüllü web sitesi DDoS saldırısının hedefi oldu

Açıklandığı gibi, kurumun sitesi, yüksek hacimli “çöp” trafiği ve çok sayıda sahte bağlantı isteği içeren bir web sitesini bunaltmayı amaçlayan bir DDoS (dağıtılmış hizmet reddi) saldırısına uğradı.

Bu eylem, mevcut sunucu kaynaklarını tüketir ve web sitesini gerçek ziyaretçilere hizmet edemez hale getirir, bu nedenle çevrimdışı olmuş gibi görünür.

Resmi duyuruda, "Siber saldırı, web sitelerini son derece yüksek yüklere maruz bıraktı ve Nobel Ödülü ve Nobel Ödülü Sahiplerinin başarıları hakkında yeni bilgileri güncelleme ve yayınlama yeteneğimizi engellemeye çalışmak için tasarlandı" dedi.

"Nobel Vakfı ve Norveç Nobel Enstitüsü bu nedenle bunu Nobel Ödülü'ne ciddi bir saldırı olarak görüyor ve bu tür siber saldırılara karşı farkındalık oluşturmaya yardımcı olmak için bunu polise bildirdi." 

Şu anda, bu siber saldırının arkasında kimin olabileceğine dair bir bilgi yok, ancak birkaç potansiyel aday var.

Potansiyel devlet aktörü katılımı

Nobel Vakfı, belirli ülkelerden bilim adamlarına karşı adil olmayan bir duruş sergilemekle suçlanan önyargı ve adam kayırmacılık nedeniyle defalarca eleştirildi.

Örneğin, 1,4 milyarlık bir ülke olan Çin, ödülü yalnızca sekiz kez, Hindistan 12 kez, Rusya 32 kez ve Japonya yalnızca 29 kez kazandı.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri'nden 398 kişi ödül aldı, İngiltere 137 Nobel ödülü aldı, Almanya 111 kez ödül aldı ve Fransa 70 kazandı.

Ek olarak, Nobel ödüllü komite, ödüllü çalışmalarda önemli katkıları olan araştırmacıları dışladığı veya nispeten küçük bulguları ödüllendirmek için öncü keşifleri görmezden geldiği için eleştirildi.

Bu itibarla, aksi takdirde oldukça saygın olan Nobel Vakfı tarafından verilen bazı ödüllerin ardındaki siyasi tartışmalar göz önüne alındığında, devlet destekli bir aktörün bu saldırılara dahil olması şaşırtıcı olmayacaktır.


Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/nobel-foundation-site-hit-by-ddos-attack-on-award-day/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Nobel Vakfı Sitesi Ödül Gününde DDoS Saldırısına Uğradı

2 min