google

Google, Ukrayna’daki Android kullanıcılarına Hava Saldırısı Uyarıları Sunuyor

Google, gelen Rus hava saldırılarından güvenliklerine geri dönmelerine yardımcı olmak için Ukrayna'daki tüm Android telefonlara bir hava saldırısı uyarı sistemi sunuyor.

Yeni özellik, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Google'ın gerçekleştirdiği eylemlerle ilgili 1 Mart tarihli bir blog gönderisine yapılan güncellemeyle duyuruldu.

Google'ın Küresel İşlerden Sorumlu Başkanı Kent Walker, "Trajik bir şekilde, Ukrayna'da milyonlarca insan artık güvenliğe ulaşmak için hava saldırısı uyarılarına güveniyor" dedi.

Walker'ın daha da açıkladığı gibi, Ukraynalıların Android telefonlarına yayılan hava saldırısı uyarı sistemi "ülkenin mevcut hava saldırısı uyarı sistemlerine ek" ve Ukrayna hükümeti tarafından sağlanan hava saldırısı uyarı bilgilerini kullanıyor.

Bugün çıkıyor

Google, bu Air Raid Alerts sistemini bugün Ukrayna'da, ülkenin hükümetinin talebi üzerine ve yardımıyla, Google Play'den uygulamaları güncellemek için kullanılan Android hizmeti olan Google Play Hizmetleri aracılığıyla kullanıma sunmaya başladı.

XDA-Developers tarafından Google Play Hizmetleri için APK'da bulunan dizeler "Hava saldırısı uyarısı verildiğinde bir bildirim ve hava saldırısı uyarısı iptal edildiğinde başka bir bildirim alabilirsiniz".

Google, Ukrayna’daki Android kullanıcılarına Hava Saldırısı Uyarıları Sunuyor Click to Tweet

"Bu özellik, olası hava saldırıları hakkında bildirimler göndermek için yalnızca cihazınızın yaklaşık konumunu kullanır. Google, sizi izlemek veya tanımlamak için bu konum bilgilerini kullanmaz."

Aynı dizelere dayanarak, hava saldırılarından önce ve sonra görüntülenen uyarılar aşağıdaki metinle gelmelidir:

The Government of Ukraine issued an alert for %s at %s. Take shelter immediately. Tap to change settings.

The Government of Ukraine canceled the alert for %s at %s. Tap to change settings.

Deprem uyarıları için kullanılan uyarı sisteminin aynısı

Android için Google Mühendislik Başkan Yardımcısı Dave Burke'e göre sistem, Google'ın deprem uyarıları için oluşturulmuş düşük gecikmeli uyarı mekanizmasından yararlanıyor.

Burke, "Sistem bugün yayılmaya başlıyor ve önümüzdeki birkaç gün içinde Ukrayna'daki tüm Android telefonları hedef alacak şekilde hızlanacak" dedi.

Walker daha önce şirketin Ukrayna'daki tüm kullanıcılar için Google Play Store'da Повітряна тривога (Ukrayna Alarmı) uygulamasını da öne çıkardığını söylemişti.

Ukraynalı geliştiriciler, insanlara daha iyi hava saldırısı uyarıları sağlamak için uygulamayı ülkenin hükümetiyle işbirliği içinde geliştirdi.

Walker, "Ukrayna'daki hava saldırısı uyarıları ve sirenler trajik bir günlük gerçeklik ve insanların bu önemli uyarıları mümkün olduğunca çok yolla almalarına yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz."


Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/google/google-rolling-out-air-raid-alerts-to-android-users-in-ukraine/


Bu içerik ilginizi çektiyse LinkedIn ve Twitter hesaplarımı takip edebilir, daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.


E-posta listesine katılın

Siber dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve haftalık haber bültenine ulaşmak için e-posta listesine kaydolun.

Haber bültenine kaydolduğunuz için teşekkürler!

Something went wrong.

Yorum Bırakın

Google, Ukrayna'daki Android kullanıcılarına Hava Saldırısı Uyarıları Sunuyor

2 min